Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, które uzyskują dochód z wynajmu stron internetowych, mogą rozliczać się na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Działalność handlowa czy usługowa w internecie nie jest przez ustawy podatkowe traktowana w sposób odmienny. Podmiot, który w ramach swej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży domeny internetowej bądź wynajmuje jej powierzchnię innym podmiotom w celach reklamowych, uzyskuje przychód z działalności gospodarczej.
Może się jednak zdarzyć, że osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej, posiada własną stronę internetową i odpłatnie wynajmuje jej powierzchnię innym podmiotom gospodarczym, by mogły umieszczać na niej reklamy swoich produktów czy usług. W takim przypadku ustawodawca nie nakazuje zarejestrowania własnej działalności gospodarczej. Wynagrodzenie z tytułu czynszu za wynajem powierzchni reklamowej stanowić będzie dla tego podmiotu odrębne źródło przychodu, tj. zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT – najem, podnajem, dzierżawę lub inne umowy o podobnym charakterze.
Ustawy podatkowe dają podatnikowi uzyskującemu przychody ze źródeł przychodów najem-dzierżawa możliwość wyboru formy opodatkowania, tj. zasady ogólne lub zryczałtowany podatek dochodowy.
Należy podkreślić, że niezależnie od wybranego sposobu opodatkowania przychodem z najmu są zawsze otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. A zatem dopiero w dacie otrzymania lub postawienia do dyspozycji wynajmującego należność czynszowa stanowi u podatnika przysporzenie majątkowe podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych bądź zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Dodatkowo wskazać należy, że w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na wielkość należnego podatku nie mają wpływu ponoszone w związku z wynajmem koszty, bowiem podatek w tej formie opłaca się od uzyskanego przychodu, a jego wysokość wyznaczają określone przez ustawodawcę stawki.
Pamiętać trzeba jeszcze, że aby skorzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania, należy złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający uzyskiwanie przychodów z tytułu najmu w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia wynajmowania, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Zasady i sposób rozliczania przychodów uzyskanych ze źródła przychodów najem-dzierżawa regulują odpowiednio przepisy zawarte w art. 44 ust. 1 pkt 2, ust. 3 i ust. 6 ustawy o PIT bądź w art. 21 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przepisy te dotyczą sposobu płacenia miesięcznych zaliczek w ciągu roku podatkowego. Po zakończeniu roku podatkowego przychody z tytułu umowy najmu należy wykazać wraz z innymi przychodami uzyskanymi w trakcie roku w zeznaniu PIT-36, a w przypadku wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania w odrębnym zeznaniu PIT-28.
SŁOWNIK
NAJEM – umowa, przez którą wynajmujący zobowiązuje się oddać rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz, który może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju (art. 659 par. 1 kodeksu cywilnego).
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama