Małżonek urzędnik, doradca traci pracę

autor: Łukasz Zalewski02.06.2009, 03:00; Aktualizacja: 02.06.2009, 10:33

Doradca podatkowy, którego małżonek pracuje w organie podatkowym, nie wykonuje zawodu. Opracowana nowela ustawy o doradztwie podatkowym rozszerzy ten zakaz na organy celne. Zdaniem ekspertów zakaz taki ma sens, ale może zostać uznany za naruszający konstytucję.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

  • POLOMARKET(2009-06-02 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    Zadam inne pytanie. Czy małżonek pracownicy organu skarbowego może prowadzić działalność gospodarczą i może być na stracie podatkowej od lat wieku. Odpowiedz - może. A czy mozliwe jest ze ten małżonek dziwnym trafem nigdy nie miał kontroli podatkowej. Odpowiedz - mozłiwe. To jest właśnie chore państwo.

    Odpowiedz
  • ixi(2009-06-02 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    A osoba prowadząca Biuro Rachunkowe, a nie będąca doradcą podatkowym tylko ma uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jej małżonek(a) też może być naczelnikiem urzędu skarbowego lub jakimś innym pracownikiem administracji podatkowej. To też jest chore. Jedni mogą inni nie, a interesy obu grup wykonujących usługi są takie same.

    Odpowiedz
  • ?(2009-06-02 12:59) Zgłoś naruszenie 00

    Nawet jak doradca pracuje w innym powiecie czy województwie niż jego małżonka, robi np. audyt z VAT w Warszawie 2 dni w tygodniu i z tego żyje, a mieszka w woj. wielkopolskim ?

    Odpowiedz
  • doradca(2009-06-02 13:08) Zgłoś naruszenie 00

    Przepis do usunięcia. Konflikt interesów istnieje w konkretnej sprawie, a nie podmiotowo. Patrząc na konflikty między małżonkami (np. te medialne) już widzę jak żądny zemsty małżonek zatrudnia się w organie podatkowym aby uniemożliwić pracę drugiemu jako doradcy podatkowemu.

    Odpowiedz
  • !(2009-06-03 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Czynności doradztwa podatkowego może wykonywać adwokat, radca prawny i biegły rewident, a ich małżonkowie mogą być urzędnikami? Czy to jest sprawiedliwe? Czy doradca podatkowy, którego małżonek pracuje w organie podatkowym, nie jest dyskryminowany? A zgodnie z Konstytucją nikt nie może być dyskryminowany z jakiegokolwiek powodu. Ciekawe co Rzecznik Praw Obywatelskich miałby w tej sprawie do powiedzenia?

    Odpowiedz
  • nie-doradca(2009-06-03 21:17) Zgłoś naruszenie 00

    Rzecznik Praw Obywatelskich nie widzi problemu. Uważa, że przepis art. 33 nie narusza Konstytucji. Nie mogę tylko zrozumieć jak stanowisko RPO ma się do ekspertyzy prawnej (z dnia 17 kwietnia 2000 r.) autorstwa p. Marka Zubika, opublikowanej w Biuletynie nr 3(39)00 Biura Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu (biurose.sejm.gov.pl/teksty_pdf_00/biul39.pdf) „O zgodności z Konstytucją art. 33 ustawy z 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym”. W ekspertyzie tej autor stwierdza, iż przepis art.. 33 „stoi w sprzeczności, co najmniej, z art. 65 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji”. Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że Pan Marek Zubik jest aktualnie zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane