Spółki, których przychód w 2007 roku nie przekroczył 1,2 mln euro, będą mogły zrezygnować z prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Jeszcze w 2008 roku część spółek, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, będzie mogła powrócić na księgę przychodów i rozchodów. Przewiduje to nowelizacja ustawy o rachunkowości z 10 lipca 2008 r. Zakłada ona podwyższenie limitu przychodów, po przekroczeniu którego firmy zobowiązane są do prowadzenia pełnych ksiąg z 800 tys. do 1,2 mln euro.
Z tej możliwości będą mogły skorzystać osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, których przychody w 2007 roku nie przekroczyły 1,2 mln euro. W przeliczeniu na złote - po kursie z 30 września 2007 r. - równowartość tej kwoty wynosi 4 533 tys. zł.
Spółki, które zdecydują się na ten krok, muszą pamiętać, że rezygnacja z prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2008 roku będzie możliwa tylko w jednym momencie - na ostatni dzień miesiąca, w którym ustawa wejdzie w życie. Na ten dzień podmioty będą musiały zamknąć księgi rachunkowe.
Natomiast od pierwszego dnia kolejnego miesiąca powinny zacząć prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. W takim przypadku - zgodnie z art. 3 ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości - do określenia podstawy obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 rok będzie trzeba przyjąć dochód ustalony na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych i podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Spółki, które w ciągu 2008 roku zmienią zasady rozliczeń, będą musiały poinformować o tym urząd skarbowy do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zamknęły księgi.
Ustawa wejdzie w życie 14 dni po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.