- Nie. Naczelnicy małopolskich urzędów zapewniają, że pozostałe pieniądze w ramach 1 proc. (około 16,6 mln zł) zostaną przekazane na konta organizacji w ustawowym terminie, czyli do końca lipca.

W tym roku znacznie więcej Małopolan zdecydowało, gdzie trafi 1 proc. zapłaconego przez nich podatku. W sumie 338 789 podatników wypełniło na druku PIT wniosek o przekazanie 1 proc., w efekcie czego organizacje pożytku publicznego otrzymają z województwa małopolskiego kwotę 22 761 703 zł.

• Naczelnicy urzędów skarbowych na przekazanie pieniędzy mają czas do końca lipca (jedynie wpłaty z PIT-28 były przesyłane do końca kwietnia). Czy pieniądze zostaną przekazane w terminie?

- Proces przekazywania środków przebiega bez zakłóceń, a termin zostanie dotrzymany. Do 7 lipca organizacje pożytku publicznego otrzymały już 6 157 040,80 zł i codziennie przygotowywane są kolejne przelewy. Po raz pierwszy przekazujemy jeden procent w imieniu podatników i zależy nam, żeby akcja przebiegła bez zakłóceń, a pieniądze trafiły do wskazanych organizacji na czas. Działy księgowości w urzędach skarbowych pracują pełną parą.

• Jakie organizacje z państwa regionu są wspierane najchętniej przez podatników?

- Najczęściej wymieniane przez podatników organizacje to: Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, Fundacja Anny Dymnej Mimo wszystko, Fundacja Dzieciom Zdążyć z pomocą, Caritas, Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza. W ubiegłym roku pieniędzy z 1 proc. było prawie trzy razy mniej. O tym, gdzie trafi 1 proc. podatku, zdecydowało tylko 161 520 podatników z województwa małopolskiego na kwotę niewiele ponad 8 420 000 zł.