Podatnicy będą mogli odzyskać z budżetu państwa nawet kilkanaście miliardów złotych

06.04.2009, 03:00

Wszystkie samochody wykorzystywane w działalności gospodarczej przez podatników VAT dają prawo do pełnego odliczenia podatku, zarówno od nabycia aut, jak i paliwa do nich. Może to skutkować miliardowymi zwrotami VAT.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • Tym(2009-04-16 00:13) Zgłoś naruszenie 00

    Radziłbym poczytać uzasadnienie tego wyroku - to powinno wielu z was rozjaśnić sprawę:

    http://www.taxonline.pl/prawodawstwo/33627

    Odpowiedz
  • Andrzej(2009-04-15 19:15) Zgłoś naruszenie 00

    W salonach są już kratki z niby pełnym odliczeniem VAT, a kięgowa i urząd twierdzi, iż ciąle mamy nie zmienione prawo (par.86). Jak to jest do ... ???
    Cytat z GP:
    "W grudniu 2008 r. Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w Strasburgu wydał korzystny dla polskich przedsiębiorców wyrok sprawie C-414/07 Magoora Sp. z o.o. przeciwko dyrektorowi Izby Skarbowej w Krakowie. Jego skutkiem była wydana przez Ministerstwo Finansów w lutym 2009 r. instrukcja do urzędów skarbowych, zgodnie z którą przedsiębiorcy powinni mieć możliwość odliczenia od kosztów funkcjonowania firmy podatku VAT od kwot wydanych na zakup samochodu i na zakup paliwa auta, które ma homologację ciężarową.
    Żeby uzyskać taką homologację, auto musi spełnić wiele wymogów, ale podstawowym jest zainstalowanie tzw. kratki oddzielającej przestrzeń bagażową od pasażerskiej. Dodatkowym warunkiem jest możliwość przewiezienia takim autem 500 kg ładunku. Do tej pory pełen odpis mogli stosować tylko kupujący auta dostawcze z kratką umieszczoną od razu za pierwszym rzędem siedzeń. Teraz taka możliwość ma być otwarta równie dla kupujących auta z kratką za drugim rzędem siedzeń. Szczegółowe uregulowanie tej kwestii Ministerstwo Finansów ma opracować w maju tego roku."

    a jak kupi sie taki samochód w kwietniu...?

    Odpowiedz
  • Michal(2009-04-15 16:31) Zgłoś naruszenie 00

    a ja wlasnie zdecydowalem ze chce pelny VAT od tej skody !! w koncu co ... czy do firmy informatycznej bedacej platnikiem VAT musi byc ciezarowka - to przeciez chore !! zobaczymy co bedzie :)

    Odpowiedz
  • obserwator(2009-04-10 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    To nie przejdzie w Polsce sądy bardziej czują się odpowiedzialne za dobro fiscusa niż sprawiedliwość

    Odpowiedz
  • Michal(2009-04-08 18:19) Zgłoś naruszenie 00

    i co ja mam teraz zrobic kupilem do firmy informatycznej nowego superba 4 kwietnia 2009 mam ubiegac sie o pelny zwrot VAT czy jeszcze czekac ?? ma ktos jakis pomysl ?

    Odpowiedz
  • d_w_2006@poczta.fm(2009-04-06 17:58) Zgłoś naruszenie 00

    fajnie, poblem w tym, że tego samego dnia WSA w Warszawie stwierdził, że bez kratki nie da rady ;) Parodia państwa prawa

    Odpowiedz
  • Jarek(2009-04-06 16:43) Zgłoś naruszenie 00

    Ela ma na nazwisko Chojna-Łucjan. To bardzo dobry ekspert, a GP to porządna gazeta bez bubli.
    Odnośnie samego wyroku: kompromitacja Ministerstwa. Zamiast skargi kasacyjnej PROSZĘ O ODPOWIEDNIE ZAPISY W USTAWIE i porządek legislacyjny. PEŁNE ODLICZENIE VAT DLA PRZEDSIĘBIORCÓW !!! Koniec.kropka

    Odpowiedz
  • wjw(2009-04-06 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    Zwroty akcyzy i vat tak normalnie bez ustawy ??? Tylko na wniosek ???

    Odpowiedz
  • HL(2009-04-06 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    Zobaczcie - artykuł sprzed miesiąca: Marcin Chomiuk dokładnie tak samo twierdził:

    podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/116661,.html

    A ilu ludzi twierdziło, że to bzdury i fantasmagorie!

    Odpowiedz
  • ja61(2009-04-06 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    jeden logicznie myślący sędzia się znalazł, gratulacje za normalność

    Odpowiedz
  • anioł(2009-04-06 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    A ja nie wierze w normalność w tym kraju !!!

    Odpowiedz
  • Ryszard(2009-04-06 09:32) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo spółka Magoora za odwagę, brawo sędzia WSA za normalność. Podział na samochody z kratką i bez to chory wymysł przypominający bzdurne przepisy poprzedniego systemu (nie tylko). Jednak droga do odzyskania jakielkolwiek kasy jeszcze daleka. Skarbówka pewnie będzie walczyc do upadłego.

    Odpowiedz
  • podatnik(2009-04-06 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    kilka orzeczeń ETS w sptrawach samochodów lub paliw też przemawiało , iż przepisy sprzeczne nie powinny być brane przez organy podatkowe pod uwagę , a wiec nie obowiązują , czyli jest pełne odliczenie vat z wszystkich samochodów . Brawo WSA . To jest plus UE , brak samowoli naszego MF

    Odpowiedz
  • Leszek(2009-04-06 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    Ale NSA to dopiero za 3 lata lub dłużej...

    Odpowiedz
  • marek(2009-04-06 08:32) Zgłoś naruszenie 00

    Pięknie. Czekamy co na to NSA.

    Odpowiedz