We wszystkich przypadkach bon jest znakiem legitymującym, uprawniającym jego posiadacza do zakupu towaru lub usługi. Jest papierem wartościowym i w transakcjach kupna - sprzedaży zastępuje pieniądz. W zdecydowanej większości za tego typu bony można zakupić towary spożywcze. Na rynku są też już bony lub kupony rekreacyjno-kulturalne i turystyczne.

Karta elektroniczna

Działanie karty elektronicznej jest podobne do karty kredytowej wystawianej przez banki. W tym przypadku kartą płacimy tylko w określonym supermarkecie lub tylko w placówkach usługowo-handlowych, które akceptują konkretną kartę. Karta jest realizowana w supermarketach. Ma charakter lojalnościowy, tzn. ma przyciągnąć klienta na stałe do konkretnego supermarketu. Jest ona przez umowny okres nieoprocentowana, dopiero po tym czasie właściciel karty płaci odsetki na specjalny rachunek. Zarówno w przypadku kart wystawianych przez firmy z branży bonów towarowych, jak i wystawianych przez supermarkety, rolę pośrednika pełni bank.

Rekreacja i kultura

Za pośrednictwem bonu albo kuponu rekreacyjno-kulturalnego można kupić bilety do kina, teatru, muzeum, na wystawy. W zakresie rekreacji można zakupić kawę w kawiarni, opłacić pobyt na basenie lub w saunie, usługę w salonie kosmetycznym lub fryzjerskim. Obecnie tego typu kupony są honorowane w kilkuset tysiącach punktów usługowych. Sieć akceptantów tych bonów rośnie szybciej niż sieć akceptantów bonów żywnościowych.

Bon żywieniowy

To najstarsza form bonu towarowego na rynku polskim i europejskim. Zgodnie z nazwą za jego pośrednictwem możemy zakupić produkty żywnościowe, obiady w barach i restauracjach. W praktyce u akceptantów, szczególnie w dużych sieciach handlowych, możemy także zakupić towary nieżywnościowe.

Kupon profilaktyczny

Jest to szczególny rodzaj bonu żywnościowego. Jest on wydawany przez przedsiębiorstwa, na których ciąży obowiązek wynikający z przepisów bhp. Zapewnia on pracownikom pracującym w ciężkich warunkach zakup pożywienia i napojów. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. nr 60, poz. 279), pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom pracującym w uciążliwych warunkach nieodpłatnie posiłki i napoje. W przypadku gdy pracodawca nie ma możliwości wypełnienia tego warunku, może to zastąpić bonami lub kuponami profilaktycznymi. Najczęściej występują o nominałach od 3 do 10 zł.

Kupon podarunkowy

W zależności od wystawcy bon ten może być nazwany prezentowym lub kuponem podarunkowym. Jest on odpowiednikiem papierowej formy pieniądza. Możemy nim płacić za towary, które mogą służyć jako podarunek lub prezent. Do tej grupy w szczególności zalicza się książki, perfumy, wyroby jubilerskie, odzież, niekiedy produkty żywnościowe jak czekolady, używki oraz towary do domu i ogrodu.

Bon premiowy

Tego typu bon nie jest wręczany przez pracodawcę pracownikowi. W zasadzie jest on formą nagrody stosowanej przez duże sklepy i supermarkety lub sieci handlowe dla klientów, którzy robią często zakupy w konkretnych placówkach handlowych. Są stosowane w akcjach promocyjnych. Są też narzędziem sprzedaży premiowej, zorganizowanej przez producenta promocji na rzecz handlowców, osób odpowiedzialnych za zamówienia.

ZALETY BONÓW DLA FIRM I PRACOWNIKÓW

Korzyści dla pracodawcy

 •  Wpływają na większe identyfikowanie się pracowników z przedsiębiorstwem.
 •  Motywują do pracy jako dodatkowe wynagrodzenie.
 •  Wartość zakupionych bonów na rzecz pracowników stanowi koszty uzyskania przychodu.
 •  Nie płaci się podatku VAT.
 •  Obniżenie kosztów osobowych - bony o kwocie do 190 zł dla jednego pracownika na miesiąc są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne.
 •  Mogą być skuteczną alternatywą dla prowadzenia usług gastronomicznych na terenie firmy.
 •  Zgodnie z przepisami zastępują posiłki profilaktyczne dla pracowników pracujących w uciążliwych warunkach.
 •  Krótki termin realizacji zamówienia, do 3 dni.
 •  Pomagają w wykorzystaniu środków zgromadzonych w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Korzyści dla pracownika

 •  Forma dodatkowego wynagrodzenia. Powodują wzrost wynagrodzenia netto. Kwota w wysokości 190 zł miesięcznie to dla pracownika roczna oszczędność około 360 zł.
 •  Bony dają możliwość skorzystania z posiłku w miejscu pracy, jak i poza terenem firmy.
 •  Motywują i zwiększają stopień integracji z firmą.

ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasinski@infor.pl