Szef klubu Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski mówił, że przedstawione rozwiązania naprawiają krzywdy, jakich nasi obywatele doznali w ostatnich latach. Poseł dodał, że władza powinna zrobić wszystko, by Polacy, którzy wyjechali do pracy za granicę i tam zapłacili podatek, nie musieli robić tego robić jeszcze raz po powrocie.

Chlebowski: złe przepisy powodowały, że ciężko pracujący za granicą unikali rozliczania się z polskim fiskusem

Dodał, że traciła na tym polska gospodarka, ponieważ imigranci nie mieli interesu w powrocie do kraju z zarobionymi pieniędzmi, od których musieliby zapłacić często duży podatek.

Dariusz Kaczanowski opowiedział się w imieniu Prawa i Sprawiedliwości za skierowaniem do dalszych prac w komisji finansów wszystkich trzech projektów. Partia Jarosława Kaczyńskiego chciała wiedzieć też, czy rząd przewiduje renegocjację umów o podwójnym opodatkowaniu z krajami w których obowiązuje zasada proporcjonalnego obliczania podatków oraz czy samorządy otrzymają rekompensatę z tytułu zwrotu podatku z lat 2002-2007.

Anita Błochowiak z SLD mówiła o zaletach projektu przegotowanego przez Lewicę

Jak podkreślała, podatnikowi - bez zbędnych procedur i formalności - umarza się wszelkiego rodzaju zaległości. Posłanka dodała, że projekt rządowy wymaga składania licznych załączników, na przykład kopii dowodów zarobków czy kopii zeznań. Przypomniała, że w innych krajach na przykład w Wielkiej Brytanii nie ma tak rozbudowanej biurokracji, i część osób mających prawo do zwrotu podatku, nie otrzyma go, nie przedstawiając wymaganych przez polskich urzędników dokumentów.

Nad zaprezentowanymi w Sejmie rozwiązaniami będzie pracowała komisja finansów

W czasie debaty szef klubu PO Zbigniew Chlebowski wniósł, by opinię do projektów mogła wydać komisja łączności z Polakami za granicą.