Posłowie proponują rozszerzenie zwolnienia podatkowego dla dochodów przeznaczonych na cele statutowe nie tylko o izby gospodarcze, ale i organizacje przedsiębiorców.
ZMIANA PRAWA
Sejmowa podkomisja rozpatrzyła wczoraj nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Projekt autorstwa Platformy Obywatelskiej zakłada rozszerzenie katalogu osób prawnych, które nie muszą rozliczać się z fiskusem z dochodów przeznaczonych na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.
W pierwotnej wersji projektu zwolnienie miało objąć izby gospodarcze. Wnioskodawcy złożyli jednak autopoprawkę do projektu zakładającą rozszerzenie preferencji również na organizacje samorządu gospodarczego przedsiębiorców. W praktyce dotyczyłoby to dwóch grup organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Pierwsza z nich obejmuje organizacje kupieckie działające na podstawie ustawy o samorządzie zawodowym niektórych przedsiębiorców, natomiast druga - organizacje działające w oparciu o ustawę o rzemiośle, np. cechy, izby rzemieślnicze, Związek Rzemiosła Polskiego.
O wniesienie zmian do projektu wnioskował wczoraj również Andrzej Pałys z PSL. Złożona przez niego poprawka zakłada objęcie zwolnieniem także Krajowej Rady Spółdzielczej oraz spółdzielczych związków rewizyjnych. W związku ze zgłoszonymi poprawkami na prośbę przedstawicieli Ministerstwa Finansów prace nad projektem odłożono do czasu wypracowania stanowiska resortu.
ORGANIZACJE ZWOLNIONE Z PODATKU
Dziś ulga podatkowa dotyczy dochodów przeznaczonych na cele statutowe, uzyskiwanych przez:
• organizacje pracodawców,
• partie polityczne,
• społeczno-zawodowe organizacje rolników
• izby rolnicze.