Uniwersytet Podatkowy Ernst & Young to nowa oferta, która łączy pracę, praktykę i naukę. Stanowi ona odpowiedź na zapotrzebowanie rynku na wysokiej klasy doradców podatkowych. Z oferty tej mogą skorzystać m.in. studenci i absolwenci.
• Na rynku wiele firm doradztwa podatkowego oferuje szkolenia, kursy i specjalne programy. Z kolei Ernst & Young we wrześniu uruchamia Uniwersytet Podatkowy E&Y. Czy nie jest to chybiony pomysł?
- To nowatorska propozycja, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku. Takiego programu nie można znaleźć u konkurencji. Wprowadzając go chcemy przede wszystkim wspierać rozwój młodych ludzi. Dlatego oferta Uniwersytetu skierowana jest do studentów i absolwentów, którzy chcą rozpocząć karierę doradcy podatkowego. Program został z sukcesem wdrożony w ramach Ernst & Young w innych krajach na świecie.
• Ma się on opierać na trzech filarach. Jakich?
- Te trzy podstawowe filary to: doświadczenie, szkolenia i coaching. Pierwszym jest zdobywanie zróżnicowanego doświadczenia. Aby właściwie się rozwijać, potrzebny jest drugi filar, czyli szkolenia dopasowane do zdobywanych doświadczeń. W ostatecznym efekcie chodzi nam o rozwój potencjału i talentu młodego człowieka. Aby ten rozwój był pełny, szczególną wagę przywiązujemy do zindywidualizowanego podejścia do rozwoju każdego pracownika. Dlatego trzecim filarem jest zapewnienie opieki coacha.
• A więc Uniwersytet zakłada połączenie pracy, praktyki i nauki. Czy to nie za dużo szczęścia na początek kariery dla studentów i absolwentów?
- Tego oczekuje rynek i młodzi ludzie. Program ten odpowiada potrzebom klientów oraz kandydatom do pracy.
• Jakie są te oczekiwania?
- Nie ulega wątpliwości, że klienci oczekują doradcy podatkowego, który jest nie tylko ekspertem w swojej dziedzinie, ale ma szerokie horyzonty i orientuje się w wielu obszarach doradztwa podatkowego. Klienci oczekują także od doradcy zrozumienia jego celów biznesowych i umiejętności znajdowania optymalnych rozwiązań podatkowych służących ich realizacji.
• A czy uczestnik programu Uniwersytet E&Y ma w założeniu zdobyć uprawnienia doradcy podatkowego?
- Program Uniwersytet Podatkowy ma wspierać budowanie zespołu najwyższej klasy doradców podatkowych. Uprawnienia do wykonywania zawodu traktujemy jako warunek minimum, aby być klasyfikowanym jako wysokiej klasy doradca.
• Wysokiej klasy doradca, czyli kto?
- Wysokiej klasy doradca podatkowy prezentuje najwyższej próby wiedzę ekspercką, która nie ogranicza się do wąskiej specjalizacji oraz rozumie, gdzie leży wartość doradztwa dla klienta. Czasy, kiedy klienci zwracali się z problemami dotyczącymi interpretacji przepisów, nie minęły, ale to nie zagadnienia tego typu decydują o jakości doradcy. Należy przyjąć, że wszyscy doradcy posiadający odpowiednie uprawnienia są w tym zakresie kompetentni, ale dziś to nie wystarczy.
• Wróćmy do programu Uniwersytetu. Czym będą się zajmowali jego uczestnicy?
- Uniwersytet jest świeżym spojrzeniem na profesję doradcy. Chcemy, aby nowi konsultanci mogli zdobywać doświadczenie w wielu dziedzinach i obszarach doradztwa podatkowego.
• A więc uczestnik nie zostanie przydzielony do jednego działu?
- Każdy uczestnik będzie mógł zdobyć doświadczenie w wielu działach. A więc trafi nie tylko do międzynarodowego zespołu doradztwa podatkowego, ale również do zespołu VAT, podatków dochodowych, prowadzenia sporów sądowych i innych. Różnorodność tych doświadczeń obejmuje nie tylko problematykę konkretnego podatku, ale również specyfikę poszczególnych branż.
• Czy w trakcie dwuletniego okresu trwania programu osoba będzie miała doświadczenia biznesowe?
- Tak, bo będzie pracowała dla wielu klientów, którzy mają różne oczekiwania w stosunku do doradców, różny styl pracy i sposób prowadzenia swoich spraw podatkowych. A więc pracownik niezależnie od podstawowych celów programu będzie mógł zebrać bogate doświadczenie biznesowe.
• Czy student Uniwersytetu podpisuje umowę?
- Uczestnik programu zostaje pracownikiem Ernst & Young, a więc podpisuje umowę o pracę na konkurencyjnych warunkach, tak jak wszyscy inni pracownicy w firmie, na czas nieokreślony.
• Czym różnią się uczestnicy programu od zwykłych pracowników?
- Nie mamy zwykłych pracowników, wszyscy nowo przyjęci stają się uczestnikami programu. To, co niesie ze sobą Uniwersytet Podatkowy, istniało w naszej firmie już wcześniej. Program nadał jednak temu odpowiedni kształt i organizację. Każdy rozpoczynający pracę absolwent będzie dokładnie wiedział, ile czasu spędzi w ciągu roku na różnego typu projektach. Kalendarz szkoleń dopasowany jest do rotacji pracowników między poszczególnymi zespołami.
• Czy pracownik będzie mógł wybrać po dwóch latach specjalizację?
- Po dwóch latach pracy uczestnik programu będzie miał podstawę do sprecyzowania swojej preferencji zawodowej, czyli dziedziny, w której będzie czuł się najlepiej. Naturalnie firma będzie wspierała jego rozwój również na dalszych etapach kariery.
• Ilu ludzi E&Y może przyjąć?
- Mamy kilkaset zgłoszeń, a chcielibyśmy przyjąć minimum 38 osób.
• W jaki sposób będzie się odbywała rekrutacja?
- Uniwersytet startuje we wrześniu. Rekrutacja będzie wyglądała tradycyjnie, czyli najpierw kandydaci składają aplikację, później przechodzą testy i rozmowy kwalifikacyjne.
• JACEK KĘDZIOR
szef zespołu doradztwa podatkowego Ernst & Young