statystyki

Zapłata na rachunek spoza białej listy może być kosztem

autor: Patrycja Dudek16.11.2020, 16:00
Argumentowała, że art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT wyłącza z podatkowych kosztów wyłącznie te wydatki podatnika, które zostały opłacone przelewem bankowym na rachunek bankowy nieujęty w wykazie szefa KAS.

Argumentowała, że art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT wyłącza z podatkowych kosztów wyłącznie te wydatki podatnika, które zostały opłacone przelewem bankowym na rachunek bankowy nieujęty w wykazie szefa KAS.źródło: ShutterStock

Polska spółka, która reguluje zobowiązania wobec zagranicznych kontrahentów na kwotę powyżej 15 tys. zł poprzez wewnętrzny rachunek korporacyjny, nie traci prawa do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodzi o art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Nie pozwala on zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wydatku w tej części, w jakiej płatność została opłacona na rachunek nieznajdujący się w wykazie prowadzonym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (biała lista podatników VAT).

O ten przepis spytała spółka będąca członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej. Dla spółek z tej grupy został utworzony wew nętrzny bank (In-House Bank), z którego ona także korzysta. Wskutek tego wszystkie rozliczenia międzygrupowe oraz niektóre rozliczenia z kontrahentami zewnętrznymi są dokonywane z pominięciem banków zewnętrznych.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane