statystyki

Chcemy zreformować system poboru zaległości podatkowych [WYWIAD]

autor: Mariusz Szulc16.11.2020, 07:31; Aktualizacja: 16.11.2020, 07:32
A co z planem zajmowania odpowiedniej kwoty na rachunku bankowym na poczet zaległości wynoszącej do 500 zł?

A co z planem zajmowania odpowiedniej kwoty na rachunku bankowym na poczet zaległości wynoszącej do 500 zł?źródło: ShutterStock

- Obecny model egzekucji się nie sprawdza. Zanim jednak wdrożymy w życie zupełnie nową ustawę (a mamy takie plany), potrzebne są zmiany punktowe, już od 1 stycznia 2021 r. - mówi Arkadiusz Jedynak, dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało w ostatnim czasie wprowadzenie wielu zmian do przepisów o egzekucji należności administracyjnych. Część z nowości dotyczyć ma reformy struktury organów odpowiedzialnych za pobór zaległego podatku, pozostałe mają na celu przyśpieszenie i ułatwienie prowadzenia postępowania przeciw zobowiązanemu. Co więc ma się zmienić?

Obecnie za egzekucję zaległego podatku odpowiedzialne są zarówno terenowe urzędy skarbowe, jak i urzędy wyspecjalizowane, które obsługują największych podatników. Naszym zdaniem tak określony system nie do końca się sprawdza i dlatego potrzebna jest reforma. Docelowo chcemy więc, aby pobór zaległego podatku pozostawał w kompetencji terenowych urzędów skarbowych. Przemawia za tym prosty rachunek przychodów i kosztów. Urzędnicy pracujący w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych odpowiedzialni są wprawdzie za obsługę dużej liczby tytułów wykonawczych, ale jednak ciągle liczby te są znacząco mniejsze niż w pozostałych urzędach. Jednocześnie porównanie wskaźnika efektywności egzekucji przemawia za lokalnymi urzędami skarbowymi, które mimo większej liczby spraw do obsłużenia, potrafią wyegzekwować większe kwoty zaległej daniny.

Kiedy możemy liczyć na wejście w życie nowej struktury organów egzekucyjnych?

Założeniem jest, by doszło do tego już 1 stycznia 2021 r. Planujemy przeprowadzić zmiany w drodze rozporządzenia, więc taki termin jest jak najbardziej realny. Nie wykluczamy jednak opóźnienia z uwagi na epidemię COVID-19.

Pomysł na nową strukturę organów egzekucyjnych budzi jednak kontrowersje wśród urzędników administracji skarbowej…

Rozumiemy pewne kontrowersje i niepokój, które może budzić reforma, ale naszym zdaniem jest ona niezbędna, aby zwiększyć kwoty egzekwowanych przez KAS zaległych podatków. Chciałbym też uspokoić, że celem zmian nie są zwolnienia pracowników.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane