statystyki

Wpis budynku do ewidencji środków trwałych: Kiedy należy to zrobić?

autor: Mariusz Szulc02.11.2020, 08:30; Aktualizacja: 02.11.2020, 08:37
Jeśli więc budynek spełnia warunki, by uznać go za środek trwały, to podatnik powinien wprowadzić go do ewidencji niezależnie od upływu 12 miesięcy od uprawomocnienia się pozwolenia na użytkowanie – stwierdził dyrektor KIS.

Jeśli więc budynek spełnia warunki, by uznać go za środek trwały, to podatnik powinien wprowadzić go do ewidencji niezależnie od upływu 12 miesięcy od uprawomocnienia się pozwolenia na użytkowanie – stwierdził dyrektor KIS.źródło: ShutterStock

Nawet gdy ktoś wybudował budynek z myślą o jego szybkiej sprzedaży, powinien wprowadzić go do ewidencji środków trwałych najpóźniej w miesiącu przekazania go do użytkowania – przypomniał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Tym samym nie zgodził się ze spółką deweloperską, że może ona odczekać 12 miesięcy, a w tym czasie nie płacić podatku od przychodów z budynków.

Chodziło o wykładnię art. 16e ustawy o CIT, z którego wynika, że podatnik, który nabędzie lub wytworzy we własnym zakresie składnik majątku o wartości przekraczającej 10 tys. zł, może nie wprowadzać go do ewidencji środków trwałych, jeżeli zakłada, że nie wykorzysta go dłużej niż 12 miesięcy.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane