statystyki

Czy spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów składki zapłacone za wspólnika

autor: Tomasz Krywan01.11.2020, 14:00
Nie istnieje również możliwość odliczania od dochodu składki na ubezpieczenie społeczne, jeżeli nie została ona przez przedsiębiorcę faktycznie zapłacona. Od dochodu mogą być bowiem odliczane wyłącznie składki na ubezpieczenie społeczne, które – w przypadku samodzielnie opłacanych składek – zostały przez podatnika bezpośrednio zapłacone (zob. art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o PIT).

Nie istnieje również możliwość odliczania od dochodu składki na ubezpieczenie społeczne, jeżeli nie została ona przez przedsiębiorcę faktycznie zapłacona. Od dochodu mogą być bowiem odliczane wyłącznie składki na ubezpieczenie społeczne, które – w przypadku samodzielnie opłacanych składek – zostały przez podatnika bezpośrednio zapłacone (zob. art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o PIT).źródło: ShutterStock

Osoba fizyczna jest jedynym wspólnikiem spółki z o.o. Podmiot ten zapłacił składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz na Fundusz Pracy tego wspólnika za wrzesień 2020 r. Czy w tej sytuacji przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy? Jeżeli nie, to czy może odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne od dochodu? Czy może odliczyć część składek na ubezpieczenie zdrowotne od podatku? A może to spółka z o.o. jest uprawniona do zaliczenia zapłaconych składek do kosztów podatkowych?

Kosztami uzyskania przychodów (dalej: KUP) są koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych art. 22 ust. 1 ustawy o PIT jako niestanowiące KUP. W świetle tego przepisu do KUP mogą być zaliczane tylko koszty, które zostały przez podatników faktycznie poniesione. Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika bowiem, że nie stanowią kosztów podatkowych kwoty, które nie zostały przez podatników faktycznie poniesione (zob. przykładowo wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 kwietnia 2014 r., sygn. akt II FSK 1163/12). Od zasady tej istnieją wyjątki, lecz żaden z nich nie dotyczy składek na ubezpieczenie społeczne płaconych za siebie przez przedsiębiorcę.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane