statystyki

Na estoński CIT lepiej rok poczekać

autor: Łukasz Zalewski23.10.2020, 07:40; Aktualizacja: 23.10.2020, 07:47
Dopiero po roku od przekształcenia można będzie przejść na estoński CIT bez podatku

Dopiero po roku od przekształcenia można będzie przejść na estoński CIT bez podatkuźródło: ShutterStock

Spółki komandytowe, które chciałyby przekształcić się w spółki z o.o. lub akcyjne i od 1 stycznia 2021 r. zacząć równocześnie korzystać z projektowanego nowego ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, musiałyby zapłacić podatek od przekształcenia. A to nieopłacalne.

Estoński CIT to pomysł, który jest już debatowany w Sejmie (projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw; druk nr 643). Ministerstwo Finansów chce, żeby zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. To rozwiązanie, nazwane w projekcie „ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych”, będzie korzystne dla firm, które chciałyby reinwestować wypracowany kapitał. A mianowicie: podatek od zysku pojawi się bowiem dopiero w momencie dokonywania jego wypłaty, a nie na bieżąco (inaczej mówiąc – nie trzeba płacić zaliczek w ciągu roku ani podatku po zakończeniu roku). Przy czym osoby chcące skorzystać z tego rozwiązania zgodnie z projektem będą musiały spełnić wiele warunków. Z punktu widzenia wspólników spółki komandytowej istotne jest to, że estoński CIT ma być rozwiązaniem przeznaczonym wyłącznie dla spółek z o.o. i akcyjnych.

Najpierw zmiana formy

Wspólnicy spółek komandytowych, którzy chcieliby z tego rozwiązania skorzystać, musieliby więc zmienić formę prowadzonej działalności, czyli przekształcić SK np. w spółkę z o.o.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane