statystyki

Szykują się nowe uprawnienia dla urzędników w trakcie kontroli celno-skarbowej

autor: Agnieszka Pokojska22.10.2020, 07:01; Aktualizacja: 22.10.2020, 07:32
Organy będą mogły kończyć kontrolę celno-skarbową, gdy z góry będzie wiadomo, że nie przyniesie ona wpływów do budżetu, bo nie da się wyegzekwować należności.

Organy będą mogły kończyć kontrolę celno-skarbową, gdy z góry będzie wiadomo, że nie przyniesie ona wpływów do budżetu, bo nie da się wyegzekwować należności.źródło: ShutterStock

Podatnik będzie musiał wyłożyć dowody od razu, potem może być za późno. Będzie miał też ograniczone prawo występowania o interpretację indywidualną.

Za to urzędnicy będą mogli robić zakupy kontrolowane i tymczasowo zajmować ruchomości. Pod specjalną lupę trafią podatnicy handlujący samochodami osobowymi (w tym sprowadzający je z zagranicy świadczący usługi budowlane. Firmy z tych branż będą poddawane kontroli celno-skarbowej na podstawie stałego upoważnienia. Ma to pomóc wyeliminować szarą strefę.

Wszystko to wynika z projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Projekt jest w tej chwili w uzgodnieniach.

Dowody na stół

Podatnik będzie musiał powołać wszystkie fakty i dowody będące w jego posiadaniu już na etapie kontroli (bez zwłoki), nie później niż do dnia zakończenia kontroli. Jeżeli zrobi to później, to urząd nie będzie brał ich pod uwagę, chyba że podatnik uprawdopodobniłby, że nie zgłosił ich we właściwym czasie bez swojej winy.

W ten sposób do ordynacji podatkowej (art. 187a) wprowadzone zostaną przepisy o prekluzji dowodowej. Mają mieć one zastosowanie zarówno do kontroli podatkowej, jak i celno-skarbowej. Cel ‒ skrócić te postępowania.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • jas(2020-10-22 19:01) Zgłoś naruszenie 400

  no to mamy super kraj i super rzad jak cie nie zabije covid to zabije cie skarbowka juz przechodzilismy to za PO a teraz PIS a mialo byc tak pieknie

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Lolka(2020-10-22 17:28) Zgłoś naruszenie 352

  Super. Czyli przeżyjecie covid , to padniecie w postępowaniu podatkowym. I to nie jest tak, że dostanie się tylko nieuczciwym. Dostanie się wszystkim , co więcej będą możliwe manipulacje w celu doprowadzenia do powstania czynu karalnego, czyli tak naprawdę kary może dostać każdy i zawsze. Z czegoś budżet po covidzie trzeba będzie połatać .

  Odpowiedz
 • Gaxi(2020-10-23 10:18) Zgłoś naruszenie 253

  Ci Narodowisocjalisci Z PiS coraz bardziej zaciskają pętle nam na szyi.

  Odpowiedz
 • Polak(2020-10-23 09:18) Zgłoś naruszenie 232

  Komuna to pikuś Teraz to dopiero jest kontrola obywatela Maseczki też dla dobra Ludzie zastanówcie się na co pozwalacie

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tomasz (2020-10-23 12:59) Zgłoś naruszenie 152

  PiS = Prawo i ************* To ich ostatnia kadencja! Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Zdzich(2020-10-23 14:57) Zgłoś naruszenie 715

  Nareszcie szara strefa samochodowa zacznie płacić podatki. Skończy się kupowanie "od Niemca i na terenie Niemiec" ale pod domem Polaka ,bez opłaconej akcyzy,bez podatku.

  Odpowiedz
 • Skarbek(2020-10-23 10:53) Zgłoś naruszenie 539

  O co ten szum? Kontrolę będą szybsze, pełnomocnicy nie będą grać dowodami. Kontrolerzy mieli w niektórych przypadkach związane ręce. Mam nadzieję że zmiany będą dobre, a hejt niepotrzebny. Państwo musi być silne a nie bezsilne jak do tej pory.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane