statystyki

Nie wszystkie transakcje dotyczące nieruchomości oznaczymy GTU_10

autor: Radosław Kowalski19.10.2020, 10:41; Aktualizacja: 19.10.2020, 11:32
dom, nieruchomość

Trzeba wyraźnie podkreślić, że ze względu na zamknięty charakter katalogu GTU podatnik nie może poszerzać jego zakresu poprzez wykładnię rozszerzającą czy odpowiednie zastosowanieźródło: ShutterStock

Podatnicy muszą rozstrzygnąć, czy w danym przypadku dochodzi do dostawy budynków, budowli lub gruntów. Tylko wtedy trzeba będzie bowiem stosować ten kod.

Przypomnijmy, że wprowadzając nowe zasady prowadzenia ewidencji dla potrzeb VAT oraz jej przekazywania wraz z deklaracją w strukturze JPK_V7, prawodawca nałożył obowiązek oznaczania dostawy niektórych towarów i świadczenia wybranych usług symbolami grup towarowo usługowych (GTU). Stworzony został zamknięty katalog towarów i usług, przy dostawie i świadczeniu których wpisy w ewidencji muszą być oznaczone numerami GTU. Obejmuje on dziesięć grup towarowych i trzy usługowe, do których przypisano odpowiednie symbole GTU. W praktyce większości świadczeń nie można zakwalifikować do jakiejkolwiek grupy GTU. Jeżeli podatnik nie może przyporządkować towaru będącego przedmiotem dokonywanej przez niego dostawy czy świadczonej usługi do konkretnego GTU, to w ogóle nie dokonuje takiego oznaczenia. Wówczas pole JPK przeznaczone dla takiego oznaczenia pozostaje puste (jest to pozycja opcjonalna).

Tylko budowle, budynki i grunty

Trzeba wyraźnie podkreślić, że ze względu na zamknięty charakter katalogu GTU podatnik nie może poszerzać jego zakresu poprzez wykładnię rozszerzającą czy odpowiednie zastosowanie. W związku z tym podatnicy mają wątpliwości, jak należy rozumieć to, że w GTU_10 prawodawca wskazał jedynie na budynki, budowle, grunty. Co w takim razie z ich częściami, tj. z lokalami? Czy deweloper dokonujący zbycia lokalu powinien oznaczyć taką transakcję w ewidencji sprzedaży jako GTU_10? Mogłoby się wydawać, że byłoby to uzasadnione działanie, jednak z przepisów wynika coś innego. Brak wyraźnego wskazania na obowiązek czy możliwość stosowania GTU_10 dla transakcji dostawy części budynków (lokali) powoduje brak takiego oznaczenia. Za słusznością tego poglądu przemawia to, że ilekroć w przepisach ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 106; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1747; dalej: ustawa o VAT) prawodawca żąda, by zawarta w niej norma prawa miała zastosowanie również do lokali, wyraźnie na to wskazuje, stosując zwrot: „budynku, budowli lub ich części”.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane