statystyki

Firmy szukają ucieczki przed negatywnymi konsekwencjami zmian w PIT i CIT

autor: Łukasz Zalewski19.10.2020, 10:59; Aktualizacja: 19.10.2020, 10:59
Zmian nie powinni jednak obawiać się komplementariusze. Projekt zakłada bowiem niekorzystne zmiany głównie dla komandytariuszy (choć i oni mają korzystać ze swoistej kwoty wolnej, do 60 tys. zł), i to też nie wszystkich.

Zmian nie powinni jednak obawiać się komplementariusze. Projekt zakłada bowiem niekorzystne zmiany głównie dla komandytariuszy (choć i oni mają korzystać ze swoistej kwoty wolnej, do 60 tys. zł), i to też nie wszystkich.źródło: ShutterStock

Spółki komandytowe mogą się przekształcić w jawne, a nieruchomościowe zawrzeć w umowach stosowne klauzule. Zwlekanie z podjęciem takich działań może wiązać się z poniesieniem dodatkowych obciążeń podatkowych

Problem w tym, że projektowane zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych, jawnych i nieruchomościowych są wciąż na etapie prac parlamentarnych. Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, jeśli mają wejść w życie od 1 stycznia 2021 r. (jak chciałby rząd), to powinny zostać ogłoszone najpóźniej do końca listopada. To dużo czasu dla posłów i senatorów, aby przeprowadzić zmiany przez parlament. Inaczej to jednak wygląda z punktu widzenia spółek i ich wspólników – jeśli chcą uniknąć podwójnego opodatkowania od 1 stycznia 2021 r., to powinni szybko podjąć decyzję i działania. Dotyczy to zwłaszcza spółek komandytowych.

Przypomnijmy pokrótce, że zgodnie z projektem nowelizacji ustaw o PIT i CIT (druk sejmowy nr 642) spółki komandytowe zasadniczo mają stać się podatnikami CIT. Podobnie spółki jawne, które nie wskażą fiskusowi, kto jest ich wspólnikiem. Z kolei spółki, których majątek składa się głównie z nieruchomości, mają płacić podatek od zbycia swoich udziałów, gdy stroną transakcji jest nierezydent.

Możliwe przekształcenie

W praktyce wielu wspólników spółek komandytowych, których jest obecnie ok. 40 tys., może rozważać działania, które pozwolą w legalny sposób uniknąć podwójnego opodatkowania – na poziomie spółki i wspólnika.

Jak mówią Mateusz Pietranek, doradca podatkowy, oraz Aneta Skowron, adwokat z GWW, w przypadku spółek komandytowych najprostszym rozwiązaniem jest przekształcenie w spółkę jawną. – Sam proces przekształcenia trwa zazwyczaj dwa–trzy miesiące, dlatego możliwe jest jego zakończenie jeszcze w tym roku, przy założeniu niezwłocznego rozpoczęcia prac – mówi Mateusz Pietranek. Do przeprowadzenia bowiem pozostają m.in. takie czynności jak: sporządzenie i zatwierdzenie planu przekształcenia czy sporządzenie sprawozdania finansowego dla celów przekształcenia.

Należy również pamiętać – dodaje Aneta Skowron – że z takiego rozwiązania skorzysta z pewnością wielu podatników, co z kolei może prowadzić do wydłużenia czasu oczekiwania na rejestrację zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym. – Jednak, nawet w przypadku przedłużenia się czasu oczekiwania na rejestrację przekształcenia w KRS do stycznia bądź lutego 2021 r., to podwójne opodatkowanie będzie dotyczyć tylko tych pierwszych miesięcy – uważa Aneta Skowron.

Zgadza się z tym Michał Thedy, doradca podatkowy i wspólnik zarządzający w Thedy & Partners. Jak mówi, zakładając, że przedsiębiorcy będą czekać do momentu, aż będzie pewne, że zmiany zostaną uchwalone, przekształcenie prawdopodobnie może się zakończyć dopiero w przyszłym roku, co może oznaczać dodatkowy podatek od zysków osiągniętych w przyszłym roku do momentu przekształcenia. – To pokazuje, że informacja o zmianach i chęć wprowadzenia ich już od 1 stycznia 2021 r. kłóci się z zasadami państwa prawa. Nie wspominamy już tutaj o generalnej dyskusji co do celowości planowanych zmian, które, jak się wydaje, uderzą głównie w polskich, indywidualnych przedsiębiorców – ocenia Michał Thedy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane