Wierzyciel może obniżyć podstawę opodatkowania w ramach ulgi na złe długi nie tylko w miesiącu, w którym upływa 90 dni od terminu płatności, ale też w kolejnych okresach rozliczeniowych – potwierdził Jan Sarnowski, wiceminister finansów, w odpowiedzi na zapytanie poselskie.
Wierzyciel może obniżyć podstawę opodatkowania w ramach ulgi na złe długi nie tylko w miesiącu, w którym upływa 90 dni od terminu płatności, ale też w kolejnych okresach rozliczeniowych – potwierdził Jan Sarnowski, wiceminister finansów, w odpowiedzi na zapytanie poselskie.
Dotyczyło ono art. 18f oraz art. 25 ust. 19 ustawy o CIT (analogicznie art. 26i oraz art. 44 ust. 17 ustawy o PIT). Daje on wierzycielom możliwość pomniejszania podstawy opodatkowania (dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki) o wartość wierzytelności, jeśli nie została ona uregulowana lub zbyta w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (rachunku).
„Jeżeli wartość zmniejszenia dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki jest wyższa od tego dochodu, zmniejszenia dochodu o nieodliczoną wartość dokonuje się w kolejnych okresach rozliczeniowych roku podatkowego, za który powstało prawo do zmniejszenia”.
– Wiceminister Sarnowski wyjaśnił, że jeżeli wierzyciel w miesiącu, w którym nabył prawo do tej korekty, nie osiągnął dochodu, od którego może odjąć niezapłaconą przez kontrahenta kwotę, to może to zrobić, gdy taki dochód się pojawi. W sumie ma na to dwa lata, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została wystawiona faktura (rachunek) lub została zawarta umowa.
Natomiast dłużnik, który nie zapłacił w terminie 90 dni, musi skorygować dochód o kwotę zaliczaną uprzednio do kosztów uzyskania przychodu. Przy czym zwiększa dochód (stanowiący podstawę obliczenia zaliczki), począwszy od okresu rozliczeniowego, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie, do okresu, w którym zobowiązanie zostanie uregulowane.
Jeżeli spłaci swoje zobowiązanie, może zmniejszyć dochód w okresie rozliczeniowym roku, w którym uregulował zobowiązanie.
Jeżeli dłużnik nie zapłaci do momentu rocznego rozliczenia PIT, to wierzyciel może pomniejszyć podstawę opodatkowania (lub zwiększyć stratę) w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie.
Z kolei dłużnik w takiej sytuacji ma obowiązek powiększenia podstawy opodatkowania (bądź zmniejszenia straty) w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie.
Wiceminister przypomniał też o wyjątkach, które obowiązują w czasie pandemii.
Dłużnicy w 2020 r. nie muszą korygować kosztów, jeżeli w danym okresie rozliczeniowym ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne pandemii. Warunkiem jest, by ich przychód w tym okresie był co najmniej 50 proc. niższy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku podatkowego, a w przypadku podatnika, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w 2019 r. – w stosunku do uzyskanych w tym roku średnich przychodów. Wynika to z art. 38i ustawy o CIT i art. 52q ustawy o PIT, które zostały dodane tarczą antykryzysową z 31 marca 2020 r. (Dz.U. poz. 568 ze zm.).
Z kolei wierzyciel, który ponosi negatywne konsekwencje COVID-19, może pomniejszyć w 2020 r. dochód (przychód) dla celów obliczenia zaliczki (ryczałtu) o nieuregulowaną wierzytelność już po upływie 30 dni od dnia upływu terminu jej płatności.
Odpowiedźz 14 września 2020 r. wiceministra finansów Jana Sarnowskiego na zapytanie poselskie nr 1255
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama