statystyki

Ulgę na złe długi można wykorzystać, gdy jest przychód

autor: Agnieszka Pokojska12.10.2020, 16:00
Dłużnicy w 2020 r. nie muszą korygować kosztów, jeżeli w danym okresie rozliczeniowym ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne pandemii.

Dłużnicy w 2020 r. nie muszą korygować kosztów, jeżeli w danym okresie rozliczeniowym ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne pandemii.źródło: ShutterStock

Wierzyciel może obniżyć podstawę opodatkowania w ramach ulgi na złe długi nie tylko w miesiącu, w którym upływa 90 dni od terminu płatności, ale też w kolejnych okresach rozliczeniowych – potwierdził Jan Sarnowski, wiceminister finansów, w odpowiedzi na zapytanie poselskie.

Dotyczyło ono art. 18f oraz art. 25 ust. 19 ustawy o CIT (analogicznie art. 26i oraz art. 44 ust. 17 ustawy o PIT). Daje on wierzycielom możliwość pomniejszania podstawy opodatkowania (dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki) o wartość wierzytelności, jeśli nie została ona uregulowana lub zbyta w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (rachunku).

Wierzyciel może…

„Jeżeli wartość zmniejszenia dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki jest wyższa od tego dochodu, zmniejszenia dochodu o nieodliczoną wartość dokonuje się w kolejnych okresach rozliczeniowych roku podatkowego, za który powstało prawo do zmniejszenia”.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Księgowy(2020-10-13 07:35) Zgłoś naruszenie 10

    O to ciekawa koncepcja. Jeśli złe długi w CIT/PIT oraz VAT mają te same założenia i takie samo działanie to wypowiedź pana Sarnowskiego odnosić się powinna również do VAT.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane