statystyki

Od nietypowych programów motywacyjnych jest VAT

autor: Patrycja Dudek28.09.2020, 08:34; Aktualizacja: 28.09.2020, 08:34
VAT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że mamy tu do czynienia ze świadczeniem usług przez amerykańską spółkę na rzecz polskiej spółki. Wyjaśnił, że usługi te polegają na organizacji i zarządzaniu programem motywacyjnym.źródło: ShutterStock

Benefit dla pracownika polskiej spółki w postaci akcji podmiotu amerykańskiego pociąga za sobą konieczność rozliczenia podatku od towarów i usług – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Chodziło o polską spółkę ubezpieczeniową należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej. Stojąca na czele tej grupy spółka z USA zamierzała objąć wybranych pracowników (głównie kadrę zarządzającą) długookresowym programem motywacyjnym. Założeniem programu – jak tłumaczyła polska spółka – miało być ustabilizowanie grona kadry menedżerskiej, ograniczenie ryzyka utraty wysokiej klasy specjalistów, a także zwiększenie motywacji pracowników i w efekcie poprawa wyników finansowych.

Program miał polegać na nieodpłatnym przyznawaniu uczestnikom programu akcji o ograniczonej zbywalności (tzw. RSU), uwalnianych sukcesywnie w okresie trzech lat. Firma amerykańska miała jednak ostatecznie obciążyć polską firmę kosztami wydania akcji. Miała to być kwota odpowiadająca równowartości akcji z dnia objęcia RSU przez pracowników polskiej firmy.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane