statystyki

Jak zaewidencjonować odsetki od zaciągniętego kredytu i ich spłatę [Poradnia rachunkowa]

autor: Marcin Nagórek21.09.2020, 13:30; Aktualizacja: 21.09.2020, 13:31
Konsekwencją zaciągania zobowiązań z ww. tytułu jest powstawanie zobowiązań odsetkowych, które także obciążają gminę. Zobowiązania te również muszą zostać ujęte w ewidencji księgowej z uwzględnieniem zapisów na odpowiednich kontach.

Konsekwencją zaciągania zobowiązań z ww. tytułu jest powstawanie zobowiązań odsetkowych, które także obciążają gminę. Zobowiązania te również muszą zostać ujęte w ewidencji księgowej z uwzględnieniem zapisów na odpowiednich kontach.źródło: ShutterStock

Jak zaewidencjonować odsetki od zaciągniętego kredytu i ich spłatę? Czy jednostka samorządu terytorialnego musi ujmować już teraz należność przysługującą w przyszłym roku? Kto decyduje o wyborze banku do obsługi budżetu?

W jaki sposób prawidłowo w ewidencji księgowej ująć naliczenia przez bank odsetek od kredytu i spłatę tych odsetek? Regionalna izba obrachunkowa wskazała w toku kontroli, że w naszym urzędzie pominięto te operacje.

Skoro pytanie dotyczy zaciągania zobowiązań, warto wstępnie wspomnieć o stosownych regulacjach ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z art. 89 ust. 1 tej ustawy jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać kredyty i pożyczki oraz emitować papiery wartościowe na:

1) pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego;

2) finansowanie planowanego deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego;


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane