statystyki

Fundusz rekultywacyjny, różnice cen nabytych zapasów [PORADNIA RACHUNKOWA]

autor: Magdalena Sobczak, Marcin Nagórek, Marek Barowicz17.08.2020, 11:02; Aktualizacja: 17.08.2020, 11:03

Jak ująć różnice cen nabytych zapasów wprowadzonych na stan magazynowy?

W jaki sposób zaksięgować fundusz rekultywacyjny?

Kiedy nie pobierać odsetek od nieterminowo regulowanych należności?

Jak zaewidencjonować środki ochronne w jednostce budżetowej?

W naszej jednostce zdarzają się sytuacje, że wartość towarów przyjętych do magazynu różni się od ich wartości wykazanej w fakturze VAT, dokumentującej ich nabycie. Jak zaksięgować taką różnicę?

W obrocie gospodarczym może zdarzyć się sytuacja, że wartość zapasów (towarów, materiałów) przyjętych do magazynu (zaksięgowanych na podstawie dowodu PZ: Wn konto 31 „Materiały” lub konto 33 „Towary”; Ma konto 30 „Rozliczenie zakupu”) może różnić się od ich wartości wykazanej w fakturze VAT, dokumentującej ich nabycie (ujętej w ewidencji księgowej zapisem: Wn konto 30 „Rozliczenie zakupu”; Wn konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne” [VAT]; Ma konto 21 „Rozrachunki z dostawcami”). Może to być konsekwencja różnych terminów dostawy towarów (materiałów) do magazynu oraz ich rzeczywistego zakupu.

Takie różnice cen nabytych (w oparciu o fakturę) i przyjętych do magazynu (na podstawie dowodu PZ) zapasów, stanowiące konsekwencję różnych terminów ich dostawy do magazynu oraz faktycznego nabycia, będą w zależności od poziomu istotności inaczej ujmowane w księgach. Jeśli różnice są istotne, to będzie następujący zapis:


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane