Skutki w VAT i PIT udokumentowania zakupu paragonem fiskalnym

autor: Marcin Szymankiewicz26.09.2020, 12:00
kontrola, dokumenty, podatki

kontrola, dokumenty, podatkiźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) świadczy usługi informatyczne. 21 września 2020 r. nabył w markecie papier do drukarki firmowej o wartości 123 zł, w tym VAT 23 zł, płacąc firmową kartą płatniczą. Zakup został udokumentowany paragonem fiskalnym (wydrukowanym z kasy online), na którym znajduje się numer NIP przedsiębiorcy.

 Poprosił on o wystawienie faktury do tego paragonu, lecz mu odmówiono. Pracownik marketu poinformował podatnika, że otrzymany paragon fiskalny stanowi fakturę uproszczoną i w związku z tym nie wystawi już zwykłej faktury. Przedsiębiorca rozlicza PIT na zasadach podatku liniowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową, a VAT i zaliczki na PIT wpłaca na zasadach ogólnych za okresy miesięczne. Czy przedsiębiorca może rozliczyć zakup papieru w VAT i PIT? 

VAT

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). W analizowanym przypadku wydatki poniesione na nabycie papieru do drukarki wykazują pośredni związek ze sprzedażą opodatkowaną VAT (tj. świadczeniem usług informatycznych). Przedsiębiorca posiada status podatnika VAT czynnego, a jak rozumiem, nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 88 ustawy o VAT, które wyłączają prawo do odliczenia VAT. Zatem należy uznać, że przedsiębiorca ma prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego od nabycia tego papieru do drukarki.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane