statystyki

Będzie trudniej o rozliczenie straty

autor: Mariusz Szulc, Patrycja Dudek21.09.2020, 16:00
Chodzi o sytuację, gdy podatnik ponosi straty, a jego działalność nie rokuje na kolejne lata, co uniemożliwia rozliczanie wykazanych strat z dochodami.

Chodzi o sytuację, gdy podatnik ponosi straty, a jego działalność nie rokuje na kolejne lata, co uniemożliwia rozliczanie wykazanych strat z dochodami.źródło: ShutterStock

Celem przygotowanej przez resort finansów nowelizacji jest ograniczenie wykorzystywania cudzych dochodów do odliczenia własnej straty.

Chodzi o sytuację, gdy podatnik ponosi straty, a jego działalność nie rokuje na kolejne lata, co uniemożliwia rozliczanie wykazanych strat z dochodami. Obecnie – jak uzasadnia MF – taki podatnik może dokonać przejęcia lub zakupu innego przedsiębiorstwa (lub jego zorganizowanej części), po to tylko, aby o wartość poniesionych w przeszłości strat obniżać podatkowe dochody tego innego przedsiębiorstwa.

MF chce to ukrócić. Możliwość rozliczania strat nie zostanie wyeliminowana całkowicie, a jedynie w sytuacji, gdy nie będzie to miało uzasadnienia gospodarczego. Będzie na to wskazywać spełnienie co najmniej jednej z dwóch przesłanek. Pierwsza mówi o sytuacji, w której po przejęciu lub nabyciu innego podmiotu zmieni się przedmiot prowadzonej przez podatnika działalności podstawowej (będzie inny niż przed przejęciem).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane