Ulga B+R. Kiedy wynagrodzenia są kosztami kwalifikowanymi

autor: Katarzyna Kozakowska, Dariusz Fistek14.09.2020, 11:01; Aktualizacja: 14.09.2020, 11:26
pieniądze, wynagrodzenia

Katalog kosztów kwalifikowanych ulgi B+R jest zamknięty, w związku z czym jedyną możliwością zaliczenia wydatków poniesionych na podstawie umów B2B do kosztów kwalifikowanych byłoby uznanie ich za wydatki na nabycie ekspertyz, opinii, usług doradczych lub usług równorzędnych świadczonych na podstawie umowy przez określone podmiotyźródło: ShutterStock

Do skorzystania z ulgi B+R tak naprawdę wystarczy, że w danej firmie tworzone są nowe lub ulepszone produkty czy usługi, przy czym ich nowość jest oceniania w skali przedsiębiorstwa, a nie całego kraju czy świata. Trudniejszą sprawą może być jednak rozstrzygnięcie, które wydatki mogą być odliczone w ramach tej preferencji.

Ulga B+R pozwala na podwójne odliczenie wydatków na działalność badawczo-rozwojową – po raz pierwszy poprzez ujęcie w kosztach podatkowych, a następnie poprzez odliczenie 100 proc. wydatków od podstawy opodatkowania (lub 150 proc. w przypadku określonych podmiotów posiadających status centrum badawczo-rozwojowego). Istotne jest uzyskiwanie przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Aby jednak dokonać odliczenia, oprócz podejmowania czynności spełniających definicję działalności B+R przedsiębiorcy muszą ustalić, jakie są koszty kwalifikowane związane z tą działalnością. A zwykle ważną część kosztów kwalifikowanych B+R stanowią wydatki na wynagrodzenia. Dlatego warto tego rodzaju kosztom przyjrzeć się dokładniej. Od początku wprowadzenia ulgi B+R do polskich przepisów, czyli od 1 stycznia 2016 r., pojawiały się rozbieżności interpretacyjne (prezentowane zarówno w interpretacjach indywidualnych, jak i orzeczeniach sądów administracyjnych), które składniki płacowe mogą stanowić koszty kwalifikowane, a które nie. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienia do najczęściej pojawiających się pytań w tym zakresie.

Rodzaj umowy będącej podstawą wypłaty

Obecnie nie ma wątpliwości, że wynagrodzenia wypłacane na podstawie umowy o pracę, zlecenie czy dzieło mogą być zaliczane do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R – w części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika (lub w całości czasu przeznaczonego przez zleceniobiorcę na realizację usługi) w danym miesiącu. Wynika to wprost z art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325; dalej: ustawa o PIT) oraz z art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1406; dalej: ustawa o CIT). Wątpliwości mogą pojawić się w przypadku wydatków ponoszonych na podstawie umów o współpracę (tzw. umów B2B).


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane