Nowy JPK_V7: Broszura MF nie jest źródłem prawa, ale i tak lepiej się do niej zastosować

autor: Radosław Kowalski14.09.2020, 10:49; Aktualizacja: 14.09.2020, 10:50
Nowy JPK VAT

Nowy JPK VATźródło: GazetaPrawna.pl

Połączenie jednolitego pliku kontrolnego i deklaracji powoduje, że podatnicy mogą mieć wątpliwości, w jaki sposób trzeba będzie korygować błędy w nowym JPK_V7. A w tym przypadku odpowiedź nie zawsze wynika wprost z przepisów.

Począwszy od października, wreszcie w polskim prawie podatkowym odnajdziemy regulacje, które będą zawierały normatywne podstawy sporządzania i przekazywania JPK_VAT. Przepisy te będą dość szczegółowo regulowały zasady prowadzenia ewidencji, sporządzania deklaracji VAT i przekazywania ich administracji podatkowej, jednak mimo to niektóre istotne informacje dotyczące tych obowiązków zamieszczone zostały nie w źródłach prawa, a w „Broszurze informacyjnej dotyczącej struktury JPK_VAT z deklaracją” (dalej: broszura) czy wręcz w odpowiedziach na pytania zamieszczonych w portalu Podatki.gov.pl.

Oczywiście w codziennej pracy tego rodzaju informacje, wytyczne, podpowiedzi są przydatne dla podatników, jednak nie powinny być w ten sposób wprowadzane zapisy, które wydają się bezwzględnymi nakazami odpowiedniego postępowania czy jedynym, a nie tylko sugerowanym rozwiązaniem. Postępując zgodnie z takimi wykraczającymi poza treść aktów prawnych wskazówkami, podatnik nie zyskuje bowiem w praktyce żadnej ochrony w przypadku ewentualnego sporu z fiskusem. Inną sprawą jest, że i tak bezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie się do wskazanych w broszurze zasad. A zatem prześledźmy, co zaleca MF.

Zasady korygowania JPK

Obszarem, w przypadku którego już wcześniej pojawiały się wątpliwości, są korekty. Chodzi przy tym zarówno o korekty całych informacji JPK_VAT, jak i prezentację korekt poszczególnych pozycji.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane