statystyki

Kto dziś wymachuje vatowską maczugą [OPINIA]

autor: Marek Chądzyński14.09.2020, 08:38; Aktualizacja: 14.09.2020, 08:39
Marek Chądzyński

Marek Chądzyńskiźródło: DGP
autor zdjęcia: fot. Bartlomiej Molga

Jest czerwiec 2019 r. poseł Marcin Horała, ówczesny przewodniczący sejmowej vatowskiej komisji śledczej, udziela wywiadu Polskiemu Radiu. Temat to oczywiście luka w VAT za czasów rządów PO-PSL.

Poseł Horała mówi o tym, że łączne straty budżetu z tego tytułu przez osiem lat wyniosły 250 mld zł, że oczywiście nie całość to działania przestępcze, ale „zdecydowana większość”, że ściągalność VAT zmieniała się w Polsce w rytm zmian władzy: do 2007 r., gdy rządził PiS była wysoka, potem nastały czasy PO i PSL i się wyraźnie pogorszyła, by z ponownym objęciem sterów przez PiS znów się poprawić. Że Polska radziła sobie z luką gorzej niż większość krajów UE, co wynikało m.in. ze zbyt niskich kar za wyłudzenia VAT i niewydolności polskich służb. A owe służby nie współpracowały ze sobą, gdyż „nie było politycznej woli”.

Dlaczego? – Domniemania zostawmy – stwierdza poseł Horała, a potem mówi coś, co jeszcze dziś jego polityczni rywale chętnie mu przypominają. – Wyraźnie była wtedy widoczna taka ideologia lumpenliberalizmu, że pierwszy milion trzeba ukraść, że właściwie, jak oni sobie wyłudzą te miliony podatku, to w sumie trafi to do gospodarki i gospodarka będzie się rozwijać. Nawet wiceminister finansów Ludwik Kotecki (w rządzie PO-PSL – red.) wymyślił taką teorię, że luka w VAT jest fiskalnym stabilizatorem koniunktury, że kiedy pogarsza się koniunktura, to zwiększa się luka, czyli więcej pieniędzy zostaje w gospodarce. I dzięki temu gospodarka lepiej funkcjonuje; luka w VAT pozwala uniknąć recesji – mówił poseł.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane