statystyki

Spółki komandytowe zapłacą CIT. Eksperci: Biznesmeni będą szukać innych legalnych sposobów, aby płacić mniej

autor: Mariusz Szulc, Łukasz Zalewski10.09.2020, 08:18; Aktualizacja: 10.09.2020, 08:18
podatek, księgowość, finanse

Propozycja MF oznaczałaby podwójne opodatkowanie dochodu – raz na poziomie spółki i drugi raz w momencie wypłaty zysku przez spółkę na rzecz wspólników. Takie same zasady opodatkowania obowiązują dziś w spółkach z o.o. (kapitałowych)źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów wraca po siedmiu latach do pomysłu opodatkowania CIT spółek komandytowych. Eksperci uważają, że fiskus chce zachęcić w ten sposób do estońskiego CIT.

Zmiana polegająca na objęciu spółek komandytowych CIT wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów (nr UD126). Resort finansów uzasadnia ją chęcią uszczelnienia systemu podatkowego. Ma to być też odpowiedź na tworzone przez podatników struktury optymalizacyjne z wykorzystaniem spółek komandytowych (SK). Problem w tym, że – jak mówią eksperci – żadnych optymalizacji z wykorzystaniem SK nie ma.

– Biznes doświadczył w ostatnim okresie sporo turbulencji w związku z pandemią koronawirusa. Wiele sektorów gospodarki dopiero staje na nogi. Dlatego propozycja MF zaskakuje i wywołuje duże poruszenie – komentuje Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy i wspólnik w Thedy&Partners.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Sputnick (2020-09-10 17:59) Zgłoś naruszenie 23

    SK są wykorzystywane nie do optymalizacji podatkowych tylko do optymalizacji odpowiedzialnością za swoje dzialania w stosunku do kontrahentow czyli inaczej do unikania konsekwencji nieuczciwosci. Swego czasu nawet zmieniono przepis i SK w których jedynym odpowiedzialnym za działania jest wydmuszka w postaci sp zoo muszą się posługiwać tym zoo w nazwie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mall(2020-09-10 13:53) Zgłoś naruszenie 11

    Skąd rozbieżność w tej sprawie? Tu jest sugestia, że CIT dla sp.z.o.o.sp.k. oznacza wyższe podatki. Jednocześnie MF zapowiadało obniżenie stawki tak, że bogaci dostaną średnio 36000zł rocznie (tj. zapłacą o tyle mniejszy podatek niż dotychczas). Nie ma opcji, żeby prawdziwe były obydwa scenariusze. Który zatem będzie prawdziwy?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane