statystyki

Grunty rolne są zajęte na cele działalności gospodarczej? Trzeba naliczyć podatek od nieruchomości

autor: Marcin Nagórek02.09.2020, 08:55; Aktualizacja: 02.09.2020, 08:56
Skutkiem zaniechania złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości (po uprzednim wezwaniu przez organ podatkowy) powinno być wydanie decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego.

Skutkiem zaniechania złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości (po uprzednim wezwaniu przez organ podatkowy) powinno być wydanie decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego.źródło: ShutterStock

Nasza gmina ma rolniczy charakter, znaczną część jej obszaru stanowią użytki rolne. Nie zawsze są jednak wykorzystywane na cele związane z działalnością rolniczą. Ostatnio ustaliliśmy, że spółka z o.o., będąca od niedawna właścicielem użytku rolnego, wykorzystuje tę nieruchomość do prowadzenia działalności gospodarczej. Nie zgłosiła tego faktu do urzędu. Co w tej sytuacji powinna zrobić gmina? Jaki podatek naliczyć za ww. nieruchomość?

Kluczowe znaczenie ma przedmiot opodatkowania, czyli wspomniane w pytaniu użytki rolne. Urząd ustalił, że są one wykorzystywane na prowadzenie działalności gospodarczej. Jak wynika z art. 1 ustawy o podatku rolnym, opodatkowaniu nim podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem tych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Na kanwie tej regulacji ukształtowało się bogate orzecznictwo sądowe, w którym podkreśla się, że co do zasady użytki rolne lub lasy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, chyba że nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej (por. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 września 2019 r., sygn. akt II FSK 964/19). Powyższe regulacje prawne i stanowiska sądów są spójne z art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane