statystyki

NSA: Dochody zagranicznego przedstawicielstwa są opodatkowane u źródła

autor: Mariusz Szulc02.09.2020, 07:40; Aktualizacja: 02.09.2020, 07:41
Dyrektor izby skarbowej (obecnie interpretacje wydaje dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej) uznał jednak inaczej. Podkreślił, że przedstawicielstwo i spółka to w praktyce jeden byt prawny. Skoro zaś zagraniczne firmy nie przedstawiły spółce swoich certyfikatów rezydencji, to w grę wchodzi 20-proc. danina u źródła.

Dyrektor izby skarbowej (obecnie interpretacje wydaje dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej) uznał jednak inaczej. Podkreślił, że przedstawicielstwo i spółka to w praktyce jeden byt prawny. Skoro zaś zagraniczne firmy nie przedstawiły spółce swoich certyfikatów rezydencji, to w grę wchodzi 20-proc. danina u źródła.źródło: ShutterStock

Polska firma powinna potrącić 20-proc. zryczałtowaną daninę od należności wypłacanych rosyjskim rezydentom świadczącym usługi niematerialne na rzecz jej placówki w Moskwie – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

Sędzia Krzysztof Winiarski podkreślił, że zagraniczne przedstawicielstwo powinno być traktowane jak jeden podmiot z krajową centralą. Dodał, że jeśli nie spełni ono definicji zakładu w rozumieniu art. 4 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Rosją (Dz.U. z 1993 r. nr 125, poz. 569), to do dochodów przez nie uzyskiwanych nie będą mieć zastosowania ani przepisy umowy międzynarodowej, ani interpretacja ogólna ministra finansów z 15 kwietnia 2020 r. (SP4.8223.1.2020). Nie dotyczą one bowiem dochodów uzyskiwanych przez zagraniczne przedstawicielstwa, ale przez zakłady bądź oddziały.

W sprawie chodziło o spółkę powołaną do budowy i eksploatacji systemu gazociągów dla tranzytu rosyjskiego gazu przez polskie terytorium. Powołała ona przedstawicielstwo w Moskwie, które posiadało tamtejszy NIP.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane