Już za miesiąc, od 1 października br., zaczną obowiązywać przepisy dotyczące nowego jednolitego pliku kontrolnego połączonego z deklaracją VAT. Ministerstwo Finansów nie planuje przesunięcia tego terminu.
Pierwotnie regulacje dotyczące JPK_V7 miały obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r. w stosunku do dużych firm, a od 1 lipca 2020 r. dla pozostałych przedsiębiorców. Jednak w związku z pandemią koronawirusa odroczono ten termin dla wszystkich przedsiębiorców najpierw do 1 lipca, a następnie do 1 października.
Czytelnicy pytają więc, czy mogą liczyć na kolejne przesunięcie.
„Aktualnie nie prowadzimy prac w kierunku przesunięcia terminu wejścia w życie nowego JPK_VAT z deklaracją” – poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP. Resort przyznał jednocześnie, że będzie na bieżąco reagować, jeżeli przedsiębiorcy będą mieli trudności w realizacji nowych obowiązków.
Przypomnijmy, że nowy JPK_VAT będzie miał zastosowanie tylko do rozliczeń dokonywanych obecnie na formularzach VAT-7 i VAT-7K. Nie będzie dotyczyć podatników składających np. deklaracje VAT-12, VAT-8, VAT-9M, VAT-10 i VAT-14. W tych przypadkach będą mieć zastosowanie dotychczasowe przepisy.
Nowy JPK_VAT będzie składany po raz pierwszy za okresy rozliczeniowe rozpoczynające się od 1 października. Oznacza to, że w przypadku rozliczeń miesięcznych podatnicy złożą JPK_V7M po raz pierwszy za październik do 25 listopada br. W przypadku rozliczeń kwartalnych podatnicy wyślą JPK_V7K:
  • do 25 listopada 2020 r., w którym wypełnią tylko część ewidencyjną za październik,
  • do 28 grudnia 2020 r. (termin 25 grudnia przesuwa się ze względu na święta i niedzielę), w której wypełnią tylko część ewidencyjną za listopad,
  • do 25 stycznia 2021 r., w której wypełnią część ewidencyjną za grudzień i część deklaracyjną za IV kwartał 2020 r.
Informacje dotyczące JPK_V7K zostały zawarte w objaśnieniach podatkowych ministra finansów z 21 lipca 2020 r.