statystyki

Leasing jako schemat podatkowy. Czynny żal nie każdemu pomoże

autor: Przemysław Prymas31.08.2020, 08:19; Aktualizacja: 31.08.2020, 08:52
Co więcej, okazuje się, że w zaistniałej sytuacji kary mogą zostać nałożone także na klienta leasingodawcy oraz jego księgowość.

Co więcej, okazuje się, że w zaistniałej sytuacji kary mogą zostać nałożone także na klienta leasingodawcy oraz jego księgowość.źródło: ShutterStock

Kara za niezgłoszenie umowy leasingu szefowi Krajowej Administracji Skarbowej może zostać nałożona nie tylko na leasingodawcę, ale także na jego klienta, ewentualnie jego księgowego

Klienci znanego na rynku ogólnopolskim leasingodawcy otrzymali wiadomość, że umowa leasingu, podpisana przez nich w pierwszej połowie 2019 r., może stanowić schemat podatkowy. O dokonaniu zgłoszenia umowy jako schematu podatkowego standaryzowanego i oczekiwaniu na nadanie numeru schematu podatkowego (NSP) zostali poinformowani w połowie 2020 r.

Okazuje się, że taka umowa, stanowiąca schemat podatkowy, generuje ryzyko sankcji nie tylko dla leasingobiorcy, ale także dla jego dyrektora finansowego, księgowości lub nawet zewnętrznej firmy księgowej. Co więcej, w tym wypadku na ogół nieskuteczne będzie dołączenie czynnego żalu.

Kara także dla klienta

Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej leasingodawca jako promotor miał obowiązek przesłania takiego zawiadomienia w terminie 30 dni od dnia akceptacji oferty lub podpisania umowy leasingu, jeżeli pominięto etap ofertowania i klient sam zgłosił się do niego. Powinien także w ciągu 30 dni wypełnić obowiązki MDR. Za uchybienia w tym zakresie grozi sankcja.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Tymoteusz(2020-09-01 08:13) Zgłoś naruszenie 292

  Represyjność państwa jest wyższa niż za komuny.

  Odpowiedz
 • paweł dulski(2020-09-01 10:16) Zgłoś naruszenie 151

  Nie siejcie paniki dla klikalnosci. Na poczatku artykulu powinna sie znalezc informacja, ze dotyczy to przychodów lub kosztów korzystającego albo wartość aktywów tego podmiotu w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych jeśli przekroczyły w roku poprzedzającym lub w bieżącym roku obrotowym równowartość 10 mln euro lub udostępniane lub wdrażane uzgodnienie dotyczy rzeczy lub praw o wartości rynkowej przekraczającej równowartość 2,5 mln euro. Obecnie straszycie Kowalskiego, ktory ma Opla Astrę w leasingu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mariusz(2020-09-01 11:02) Zgłoś naruszenie 93

  Co oni z tą Polską wyprawiają... Bzdura goni bzdurę... pozwolenia, zgłoszenia, podpisy, opłaty, kary, mandaty i prokurator!!!

  Odpowiedz
 • Prowadzącafirmę(2020-09-01 14:16) Zgłoś naruszenie 60

  Państwo absurdu strach pomyśleć co po NICH zostanie ??? Praca od podstaw tylko kto ją wykona ???

  Odpowiedz
 • dzwon ze spiżu(2020-09-01 13:10) Zgłoś naruszenie 40

  Nic tylko zawieszać lub kończyć działalność , czyszcząc wcześniej legalnie firmy z wszelkich aktywów . Niech sasinowe firmy dochód wypracowują.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane