statystyki

Najpierw decyzja o odpowiedzialności za podatek, a dopiero potem można przystąpić do umorzenia długu

autor: Marcin Nagórek26.08.2020, 11:30; Aktualizacja: 26.08.2020, 11:32
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

Dla oceny prawnej opisanej sytuacji kluczowe znaczenie mają okoliczności faktyczne. Z nich zaś wynika, że pierwotnie dłużnikiem gminy (z tytułu podatku od nieruchomości) była osoba, która zmarła, a zobowiązanie z tego tytułu przeszło na spadkobiercę.źródło: ShutterStock

Do naszego referatu podatkowego wpłynęło pismo o umorzenie zaległości w podatku od nieruchomości, które zostało złożone przez spadkobiercę dłużnika. Postępowanie w tej sprawie przeciwko spadkobiercy nie było dotąd prowadzone, lecz urząd miasta posiada dane, że jest dłużnikiem z innego tytułu, oraz informację, że osoba ta nie ma majątku. Czy mogę więc wydać decyzję o umorzeniu zaległości w podatku od nieruchomości?

Dla oceny prawnej opisanej sytuacji kluczowe znaczenie mają okoliczności faktyczne. Z nich zaś wynika, że pierwotnie dłużnikiem gminy (z tytułu podatku od nieruchomości) była osoba, która zmarła, a zobowiązanie z tego tytułu przeszło na spadkobiercę.

Otóż faktycznie ww. ustawa umożliwia stosowanie różnych preferencji w zakresie spłaty zobowiązań podatkowym. Świadczy o tym, w szczególności treść art. 67a ordynacji podatkowej, w którym postanowiono, że organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane