statystyki

W czasie COVID-19 sprawozdania śródroczne wymagają większych nakładów pracy

autor: Dr Katarzyna Trzpioła30.08.2020, 13:00
Dla spółek będących emitentami papierów wartościowych, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, zbliża się obecnie termin publikacji raportów za I półrocze 2020 r.

Dla spółek będących emitentami papierów wartościowych, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, zbliża się obecnie termin publikacji raportów za I półrocze 2020 r.źródło: ShutterStock

Sporządzanie sprawozdań, w tym raportów śródrocznych, w czasie pandemii nie jest łatwym zadaniem. Zwrócić uwagę należy na wiele aspektów, które w innych warunkach byłyby rutynowymi czynnościami. Czasu jest już niewiele, bo o ile sytuacja pandemiczna nie ulegnie zmianie, to termin na ich opublikowanie upłynie pod koniec września. Dlatego teraz jest to najgorętszy okres prac, bo trzeba nie tylko sporządzić sprawozdanie, lecz także poddać je przeglądowi przez biegłego rewidenta.

Duże grono jednostek sporządza sprawozdania finansowe na dzień bilansowy będący ostatnim dniem danego roku obrotowego i prezentuje w nich dane za cały rok. Są jednak podmioty, które na podstawie przepisów prawa lub dobrowolnie przygotowują śródroczne sprawozdania finansowe. Powodem może być ocena kondycji finansowej jednostki przez bank czy pożyczkodawcę. Wtedy przydatne są właśnie sprawozdania śródroczne.

Dla spółek będących emitentami papierów wartościowych, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, zbliża się obecnie termin publikacji raportów za I półrocze 2020 r. Raport półroczny i skonsolidowany raport półroczny emitentów papierów wartościowych za I półrocze (lub II kwartał) przekazuje się jednocześnie, w dniu określonym przez emitenta w raporcie bieżącym, wskazującym na terminarz przekazywania danych, nie później jednak niż w terminie trzech miesięcy od dnia zakończenia półrocza roku obrotowego, którego dotyczy. Tak wskazuje par. 79 ust. 5 rozporządzenia ministra finansów w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim. Raport półroczny i skonsolidowany raport półroczny są przekazywane wyłącznie za pierwsze półrocze danego roku obrotowego. W przypadku sprawozdań śródrocznych za I kwartał 2020 r. terminy te zostały przesunięte o dwa miesiące, co wynikało z rozporządzenia ministra finansów w sprawie określenia innych terminów wykonania niektórych obowiązków sprawozdawczych i informacyjnych. Przepisy te nie dotyczą jednak sprawozdań za II kwartał i pierwsze półrocze. Zatem jeśli sytuacja ze względu na pandemię nie ulegnie zmianie, to termin na opublikowanie tych sprawozdań upłynie 30 września 2020 r.

Konieczne analizy


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane