statystyki

Czy dopuszczalne jest wystawienie faktury w przypadku opłacenia usługi bonem turystycznym [PORADNIA PODATKOWA]

autor: Tomasz Krywan, Aneta Szwęch24.08.2020, 19:00
Jednocześnie za pomocą bonu turystycznego osoby uprawnione mogą dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka.

Jednocześnie za pomocą bonu turystycznego osoby uprawnione mogą dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka.źródło: ShutterStock

Czy dopuszczalne jest wystawienie faktury w przypadku opłacenia usługi bonem turystycznym? Kiedy można skorzystać z ulgi na wymianę kasy? Jak sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju wykazywać w deklaracji VAT? Do jakich transakcji trzeba będzie stosować oznaczenie MPP w nowym pliku JPK_V7? Czy koszty zastępstwa wykonawczego można refakturować?

Hotel umożliwia klientom opłacanie usług za pomocą bonów turystycznych. Jeden z klientów, którzy z tej możliwości skorzystali, poprosił o wystawienie faktury na firmę. Czy hotel może ją wystawić?

Z art. 106e ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy o VAT wynika, że faktura powinna zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy nabywcy towarów lub usług, jego adres oraz numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi (oczywiście muszą to być dane faktycznego nabywcy towarów lub usług – niedopuszczalne jest wystawianie faktur na rzecz podmiotów innych niż nabywcy).

Jednocześnie za pomocą bonu turystycznego osoby uprawnione mogą dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka (zob. art. 5 ust. 2 ustawy o Polskim Bonie Turystycznym). Uniemożliwia to nabywanie usług hotelarskich lub imprez turystycznych w charakterze podatników. Uważam w związku z tym, że usługi takie nabywane są zawsze przez osoby fizyczne działające prywatnie, nie zaś w charakterze podatników.

Wyłącza to możliwość dokumentowania usług opłacanych częściowo lub w całości za pomocą bonu turystycznego fakturami wystawianymi na osoby fizyczne na podatników, czyli – w uproszczeniu – „na firmę”. Zastrzec jednak pragnę, że wyłączenie tej możliwości nie wynika wprost z przepisów, a w konsekwencji prawidłowość tego stanowiska nie jest całkowicie oczywista.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane