statystyki

Firma nie odliczy VAT od wieńców żałobnych

autor: Patrycja Dudek20.08.2020, 07:18; Aktualizacja: 20.08.2020, 07:18
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej miał inne zdanie. Stwierdził, że kwiaty, wieńce, nekrologi i dojazdy na pogrzeby nie dają prawa do odliczenia VAT naliczonego. – Oddanie szacunku zmarłemu w żaden sposób nie wpływa na sprzedaż energii elektrycznej – stwierdził fiskus w interpretacji.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej miał inne zdanie. Stwierdził, że kwiaty, wieńce, nekrologi i dojazdy na pogrzeby nie dają prawa do odliczenia VAT naliczonego. – Oddanie szacunku zmarłemu w żaden sposób nie wpływa na sprzedaż energii elektrycznej – stwierdził fiskus w interpretacji.źródło: ShutterStock

Nie można odjąć podatku naliczonego od wydatków związanych ze śmiercią i pogrzebem pracownika. Okazywanie szacunku i współczucia to dobry zwyczaj, a nie działanie w celu zwiększenia sprzedaży – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w precedensowym wyroku.

To ważna informacja dla firm, które odliczały VAT od zamieszczanych w prasie nekrologów, kondolencji, wieńców pogrzebowych, dojazdów na uroczystości pogrzebowe w przypadku śmierci swoich pracowników, byłych pracowników i członków ich rodzin.

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł wczoraj, że żaden z tych wydatków nie ma związku z działalnością gospodarczą i nie daje prawa do odliczenia VAT. To pierwsze orzeczenie sądu kasacyjnego w takiej sprawie.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane