statystyki

Nie każda ekspertyza i analiza uprawniają do ulgi B+R

autor: Łukasz Zalewski19.08.2020, 08:10; Aktualizacja: 19.08.2020, 08:13
Sędzia Grażyna Nasierowska wyjaśniła, że jeżeli usługi doradcze, opinie i ekspertyzy są nabywane od podmiotów, które nie są jednostkami naukowymi w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki, to kosztów tych nie można uznać za koszty kwalifikowane (na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT).

Sędzia Grażyna Nasierowska wyjaśniła, że jeżeli usługi doradcze, opinie i ekspertyzy są nabywane od podmiotów, które nie są jednostkami naukowymi w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki, to kosztów tych nie można uznać za koszty kwalifikowane (na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT).źródło: ShutterStock

Tylko wydatki na ekspertyzy, opinie, analizy i usługi doradcze kupione od jednostki naukowej można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła stanu prawnego obowiązującego do końca 2017 r. Chodziło o spółkę współpracującą zarówno z jednostkami naukowymi, jak i podmiotami, które nie posiadają takiego statusu, bo są prywatnymi instytutami badawczymi, laboratoriami oraz jednostkami certyfikującymi i kontrolnymi. Spółka kupuje od nich badania, analizy, opinie i ekspertyzy. Wszystkie one mają znaczenie dla nowych projektów badawczo-rozwojowych. Spółka chciała zaliczyć te wydatki do kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Artykuł 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do końca 2017 r. był tak skonstruowany, że można go było rozumieć dwojako. Uznawał on za koszty kwalifikowane w ramach ulgi B+R: ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane