statystyki

Zmiany w klasyfikacji już obowiązują sferę budżetową

autor: Magdalena Sobczak17.08.2020, 06:01; Aktualizacja: 17.08.2020, 08:58
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

Warto zapoznać się z wprowadzonymi zmianami, gdyż kierownik jednostki sektora (główny księgowy jednostki) musi dokonać wyboru odpowiedniego sposobu klasyfikowania wydatku zgodnie z istniejącym stanem faktycznym i stosownie do postanowień umowy zawartej z określonym podmiotem.źródło: ShutterStock

Nowelizacja klasyfikacji budżetowej generalnie weszła w życie 6 sierpnia br. (z dniem następującym po dniu ogłoszenia), ale z mocą od 1 stycznia 2020 r. (z pewnymi wyjątkami). Przy czym część zmian po raz pierwszy trzeba będzie zastosować dopiero do opracowania projektu ustawy budżetowej oraz projektów uchwał budżetowych na rok 2021. Modyfikacja ta obejmuje rozdziały, a także paragrafy dochodowe i wydatkowe. Dotyczy także klasyfikacji wydatków dla zadań z zakresu bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego.

Warto zapoznać się z wprowadzonymi zmianami, gdyż kierownik jednostki sektora (główny księgowy jednostki) musi dokonać wyboru odpowiedniego sposobu klasyfikowania wydatku zgodnie z istniejącym stanem faktycznym i stosownie do postanowień umowy zawartej z określonym podmiotem. I tak jedną z istotniejszych zmian jest wprowadzenie nowego paragrafu wydatkowego 471 „Wpłaty na PPK finansowane przez podmiot zatrudniający”. Jest to spowodowane ustawą z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342). Wspomniany wyżej par. 471 po raz pierwszy ma zastosowanie do opracowania projektu ustawy budżetowej oraz projektów uchwał budżetowych na rok 2021.

Należy też zaznaczyć, że uchylone przez nowelę podziałki nie znajdują zastosowania w 2020 r. z uwagi na brak podstawy prawnej do ponoszenia takich wydatków (paragraf 494) lub zakończenie zadań realizowanych z ich użyciem. Natomiast wprowadzenie większości zmian z dniem 1 stycznia 2020 r. tj. z mocą wsteczną, było niezbędne w celu jednolitego zaewidencjonowania wszystkich właściwych dla nich przepływów w bieżącym roku. Stosowanie podziałek klasyfikacyjnych odnosi się jedynie do podmiotów z sektora publicznego, m.in. do organów administracji publicznej.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane