statystyki

Podatek u źródła wciąż niepewny przy usługach ubezpieczeniowych

autor: Agnieszka Pokojska13.08.2020, 08:55; Aktualizacja: 13.08.2020, 08:56
Oba świadczenia mają zatem na tyle odmienny charakter, że nie można ich porównywać dla celów podatku u źródła – orzekł WSA. Na razie jednak nie jest dostępne pisemne uzasadnienie tego wyroku.

Oba świadczenia mają zatem na tyle odmienny charakter, że nie można ich porównywać dla celów podatku u źródła – orzekł WSA. Na razie jednak nie jest dostępne pisemne uzasadnienie tego wyroku.źródło: ShutterStock

Od płaconych za granicę składek ubezpieczeniowych trzeba potrącić w Polsce 20-proc. CIT. Usługi ubezpieczeniowe są bowiem podobne do umów gwarancji i poręczeń – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Całkiem inaczej orzekł 22 stycznia 2020 r. WSA w Bydgoszczy (sygn. akt I SA/Bd 655/19). Nie miał wątpliwości, że ubezpieczenie nie jest świadczeniem podobnym do gwarancji. Uznał, że przemawiają za tym m.in. przepisy ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 381 ze zm.). Wyraźnie rozróżniono w niej umowę ubezpieczenia od gwarancji ubezpieczeniowej. Nie można więc ich porównywać tylko dla celów poboru podatku u źródła – stwierdził bydgoski sąd.

Korzystne dla podatników rozstrzygnięcie wydał też WSA w Warszawie z 9 lipca 2020 r., (sygn. akt III SA/Wa 2621/19). W ustnym uzasadnieniu sędzia przypomniała, że gwarancja to wielostronna umowa nienazwana, której celem jest potwierdzenie wiarygodności finansowej strony. Nie wymaga ona płatności składki. Natomiast umowa ubezpieczenia jest umową dwustronną, wymaga płatności składki i ma na celu wyrównanie uszczerbku majątkowego, który poniósł ubezpieczony.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane