COVID-19 postawił przed biegłymi wyzwania techniczne i merytoryczne oraz przyśpieszył procesy cyfryzacji [WYWIAD]

autor: Magdalena Sobczak10.08.2020, 11:55; Aktualizacja: 10.08.2020, 11:55
Maciej Czapiewski biegły rewident, partner HLB M2 Audyt

fot. Materiały prasowe

Maciej Czapiewski biegły rewident, partner HLB M2 Audyt fot. Materiały prasoweźródło: DGP

- Badania w jednostkach, które epidemią zostały silnie dotknięte, będą dla biegłych trudne. Trzeba będzie ocenić, czy epidemia nie spowodowała utraty wartości aktywów czy obowiązku utworzenia rezerw - mówi w rozmowie z DGP Maciej Czapiewski biegły rewident, partner HLB M2 Audyt.

Z powodu COVID-19 przedłużono m.in. terminy zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego o trzy miesiące, a w przypadku jednostek podlegających nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego – o dwa miesiące. Do kiedy w takim razie biegli rewidenci mają czas na przeprowadzenie badania?

Ustawa o rachunkowości ani inne przepisy nie określają, w jakim terminie powinno być zakończone badanie sprawozdania finansowego. Ustawa wskazuje jedynie, że podział zysku w jednostkach podlegających obowiązkowemu badaniu rocznego sprawozdania finansowego musi być poprzedzony wydaniem opinii przez biegłego rewidenta (bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami). Ponadto jednostki zobowiązane do poddania sprawozdania finansowego badaniu składają do Krajowego Rejestru Sądowego sprawozdania finansowe wraz ze sprawozdaniem biegłego rewidenta. Oznacza to, że termin zakończenia badania wynika z oczekiwań klienta określonych w umowie z audytorem. W praktyce klienci oczekują, że badanie zakończy się najpóźniej do momentu upływu terminu na zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Wydłużenie tego terminu spowodowało więc, że również maksymalny termin zakończenia badania wydłużył się analogicznie, czyli dla roku obrotowego odpowiadającego rokowi kalendarzowemu do końca września 2020 r. Oczywiście spółki, które chcą możliwie szybko wypłacić dywidendę lub mają inne zobowiązania sprawozdawcze, np. wobec banków czy jednostek dominujących, będą oczekiwać wcześniejszego zakończenia badania, niezależnie od wydłużenia formalnych terminów na zatwierdzenie sprawozdania finansowego.

W przypadku spółek podlegających nadzorowi KNF sytuacja wygląda analogicznie – praktyczny termin zakończenia badania wydłużył się o dwa miesiące.

Jakie wyzwania stają przed biegłymi w tym roku? Czy ich praca wygląda inaczej niż zazwyczaj?


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ach(2020-08-10 18:35) Zgłoś naruszenie 00

    COVID-19 - to dobry biznes dla firm zarabiających na cyfryzacji, korporacji lekowych i ludzi mających powiązania z rządem. Co nam ministerstwo zdrowia, ministerstwo cyfryzacji /tu dopiero afery wyjdą/ udowadnia oraz sprzedający maseczki a także sprzedający różne gadżety do kontaktów zdalnych. Niech żuje wirtualna RP.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane