statystyki

Wdrożenie nowego JPK_VAT, choć odroczone w czasie, to pozostaje dużym wyzwaniem dla podatników

autor: Janina Fornalik10.08.2020, 11:51; Aktualizacja: 10.08.2020, 11:52
Firmy muszą przyjąć określone założenia w systemie, aby począwszy od rozliczenia za październik, został wygenerowany prawidłowy JPK, który zastąpi deklarację VAT. Sporo problemów stwarza zaś część ewidencyjna nowego JPK, która będzie zawierać wiele danych obecnie niewymaganych w JPK_VAT.

Firmy muszą przyjąć określone założenia w systemie, aby począwszy od rozliczenia za październik, został wygenerowany prawidłowy JPK, który zastąpi deklarację VAT. Sporo problemów stwarza zaś część ewidencyjna nowego JPK, która będzie zawierać wiele danych obecnie niewymaganych w JPK_VAT.źródło: ShutterStock

Konieczne jest nie tylko wprowadzenie zmian w stosowanych systemach finansowo-księgowych, lecz także zmierzenie się z problemami merytorycznymi. A wątpliwości dotyczących interpretacji nowych przepisów nie brakuje i warto je rozwiać przed 1 października.

Firmy muszą przyjąć określone założenia w systemie, aby począwszy od rozliczenia za październik, został wygenerowany prawidłowy JPK, który zastąpi deklarację VAT. Sporo problemów stwarza zaś część ewidencyjna nowego JPK, która będzie zawierać wiele danych obecnie niewymaganych w JPK_VAT. Dotyczą one oznaczenia towarów/usług wrażliwych, wybranych procedur (rodzajów transakcji), a także typów dokumentów. Szczegółowe dane, które powinna zawierać nowa struktura JPK_V7M (JPK_V7K), wynikają z rozporządzenia ministra inwestycji, finansów i rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1127; dalej: rozporządzenie). W trakcie przygotowań do wdrożenia nowych wymogów pojawiły się już liczne problemy, które warto szczegółowo przedstawić.

Kod kraju nadania numeru vat (tin)

Podatnicy zastanawiają się, w jakiej sytuacji powinni w JPK wypełniać nowe pole „KodKrajuNadaniaTIN”. Nie jest jasne, czy wystarczy oprzeć się w tej mierze na danych podanych na fakturze, czy też samodzielnie wyszukiwać kod kraju nadania numeru VAT kontrahenta. Pojawia się również pytanie, czy kod kraju nadania numeru należy również wpisywać w odniesieniu do polskich kontrahentów.

Zgodnie z rozporządzeniem ewidencja w nowym pliku JPK powinna w części sprzedażowej zawierać numer, za pomocą którego nabywca, dostawca lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, zapisywany poprzez wyodrębnienie kodu kraju oraz kodu cyfrowo-literowego. W ewidencji zakupowej powinna zaś zawierać numer, za pomocą którego dostawca lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, zapisywany poprzez wyodrębnienie kodu kraju oraz kodu cyfrowo-literowego.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane