Skarbówka musi odpowiadać na pytania o MDR

autor: Mariusz Szulc06.08.2020, 09:15; Aktualizacja: 06.08.2020, 09:15
To kolejny już wyrok sądu pierwszej instancji, z którego wynika, że dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie może odmawiać odpowiedzi na pytania o przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych (ang. Mandatory Disclosure Rules – MDR).

To kolejny już wyrok sądu pierwszej instancji, z którego wynika, że dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie może odmawiać odpowiedzi na pytania o przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych (ang. Mandatory Disclosure Rules – MDR).źródło: ShutterStock

Przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych mają charakter materialnoprawny i mogą być przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

To kolejny już wyrok sądu pierwszej instancji, z którego wynika, że dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie może odmawiać odpowiedzi na pytania o przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych (ang. Mandatory Disclosure Rules – MDR). Fiskus ciągle jednak nie zmienia zdania, a do tego może powołać się na korzystny dla siebie prawomocny wyrok WSA z Poznania z 5 grudnia 2019 r. (sygn. akt I SA/Po 825/19). Sąd zgodził się wtedy z fiskusem, że przepisy o MDR mają charakter procesowy, a nie materialnoprawny, a to oznacza, że wydanie interpretacji indywidualnej w tym zakresie byłoby bezcelowe. Taki dokument nie chroniłby bowiem podatnika.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane