Przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych mają charakter materialnoprawny i mogą być przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
/>
To kolejny już wyrok sądu pierwszej instancji, z którego wynika, że dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie może odmawiać odpowiedzi na pytania o przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych (ang. Mandatory Disclosure Rules – MDR). Fiskus ciągle jednak nie zmienia zdania, a do tego może powołać się na korzystny dla siebie prawomocny wyrok WSA z Poznania z 5 grudnia 2019 r. (sygn. akt I SA/Po 825/19). Sąd zgodził się wtedy z fiskusem, że przepisy o MDR mają charakter procesowy, a nie materialnoprawny, a to oznacza, że wydanie interpretacji indywidualnej w tym zakresie byłoby bezcelowe. Taki dokument nie chroniłby bowiem podatnika.
Spór podatników z fiskusem rozstrzygnie się więc zapewne dopiero po tym, gdy wyroki wyda Naczelny Sąd Administracyjny.
W najnowszym wyroku chodziło o spółkę, która chciała ustalić, czy jej pracownicy (np. główna księgowa) mają status wspomagających w rozumieniu przepisów o MDR. Ewentualna odpowiedź pozytywna mogłaby oznaczać, że spółka musiałaby powiadomić pisemnie pracowników o pozyskaniu numeru schematu podatkowego. We wniosku o interpretację zwracała ona uwagę, że definicja wspomagającego z art. 86a par. 1 pkt 18 ordynacji podatkowej jest niejasna i dlatego odpowiedź fiskusa jest niezbędna.
Dyrektor KIS odmówił jednak wydania interpretacji indywidualnej. Wyjaśnił, że mogą one dotyczyć jedynie przypadków, w których zobowiązanie podatkowe wynika z przepisów materialnoprawnych. Przepisy o MDR nie wprowadzają żadnych obciążeń fiskalnych, mają charakter procesowy, a więc interpretacja w ich zakresie nie miałaby żadnej mocy ochronnej – podkreślił fiskus.
Innego zdania był poznański WSA, który wyjaśnił, że skoro przepisy o MDR wprowadzają liczne obowiązki raportujące, to jak najbardziej mają charakter materialnoprawny. Interpretacja indywidualna wydana w ich zakresie będzie też chronić podatnika przed odpowiedzialnością karnoskarbową.
Podobnie orzekły wcześniej m.in. WSA w Poznaniu w wyroku z 13 maja br. (sygn. akt I SA/Po 39/20) i WSA w Warszawie w wyrokach z 30 kwietnia br. (sygn. akt III SA/Wa 2430/19) i 11 marca br. (sygn. akt III SA/Wa 2423/19). W pierwszym z nich sąd w stolicy uzasadnił swój korzystny dla podatnika wyrok stwierdzeniem, że „obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. przepisy o obowiązkowym ujawnianiu schematów podatkowych (tzw. MDR) budzą liczne wątpliwości interpretacyjne”. Na wydawanie interpretacji w zakresie MDR zezwolił także WSA w Gorzowie Wlkp. w wyroku z 8 kwietnia br. (sygn. akt I SA/Go 61/20). Wszystkie te korzystne orzeczenia podobnie jak najnowsze z Poznania są jednak nieprawomocne.
OPINIA
Poczekajmy na sąd kasacyjny
Wyrok WSA wPoznaniu to dobry znak dla podatników. Daje bowiem nadzieję, że będą mogli uzyskać informacje dotyczące regulacji wzakresie schematów podatkowych. To zaś jest ważne otyle, że przepisy MDR nie należą do łatwych, ajednocześnie ich nieprzestrzeganie wiąże się zsurowymi sankcjami.
Do tej pory organy podatkowe konsekwentnie odmawiały wydawania interpretacji wzakresie schematów podatkowych, aorzecznictwo sądowe było niejednolite. Wydaje się jednak, że zaczyna się kształtować pozytywna dla podatników linia orzecznicza, czego przykładem jest komentowany wyrok. Na ostateczne rozstrzygnięcie tego problemu przyjdzie jednak podatnikom poczekać: wprzypadku innych, korzystnych dla podatników wyroków zostały wniesione skargi kasacyjne, co oznacza, że rozstrzygnięcie wydać będzie musiał NSA.
orzecznictwo
Wyrok WSA w Poznaniu z 24 lipca 2020 r. (sygn. akt I SA/Po 52/20).