Pytanie zadała niepełnosprawna kobieta, poruszająca się na wózku inwalidzkim. By móc łatwiej się przemieszczać oraz bez trudu otwierać i zamykać okno, kupiła drzwi balkonowe z niskim progiem oraz okno z obniżoną klamką.
Niepełnosprawni mogą potrącić niektóre wydatki na wymianę okien i instalację drzwi bezprogowych, ale nie zawsze odejmą koszty remontu kuchni czy położenia nowej instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Ustawa o PIT pozwala odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań i domów stosownie do potrzeb wynikających z rodzaju niepełnosprawności (art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT).

Wymiana okien

Jednym z takich wydatków może być wymiana drzwi balkonowych i okien – potwierdził dyrektor KIS w interpretacji z 20 lipca 2020 r. (sygn. 0115-KDIT2.4011.392.2020.1.MD).
Dyrektor KIS potwierdził, że podatniczka może odliczyć te wydatki. Wyjaśnił, że adaptacja mieszkania lub budynku mieszkalnego to przeróbka mającą mu nadać inny charakter, przystosować do innego użytku. W tym wypadku – ulgi rehabilitacyjnej – powinna ułatwiać osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie, biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności. Organ uznał, że w opisanej sytuacji warunki te zostały spełnione.
Korzystnie w sprawie wymiany okna wypowiedział się też w interpretacji z 7 stycznia 2020 r. (sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.642.2019.1.AKR). W tym wypadku chodziło o 73-letnią niepełnosprawną kobietę, która – jak tłumaczyła – nie jest w stanie wejść na krzesło, by domknąć nieszczelne okno. Wyjaśniła, że nie ma lewej ręki od łokcia, ma zawroty głowy i nie może liczyć na pomoc 85-letniego męża, który jest również niepełnosprawny.

Remont mieszkania

Częściowo korzystną interpretację otrzymał niepełnosprawny podatnik z uszkodzonym kręgosłupem. Wyjaśnił, że z powodu różnicy poziomów w poszczególnych pomieszczeniach, a także z powodu progów przy wejściu do mieszkania oraz pokoi, kuchni i łazienki, ma trudności z poruszaniem się. Chciał więc upewnić się, czy w ramach ulgi będzie mógł odliczyć wydatki na:
  • wymianę drzwi wejściowych, do pokoju i do łazienki na takie z futrynami bez progu,
  • częściowe usunięcie ściany działowej kosztem zmniejszenia kuchni, co pozwoliło na umieszczenie sprzętu do rehabilitacji,
  • zerwanie starej podłogi wraz z gumolitem, wylanie nowego betonu i położenie paneli w całym mieszkaniu na jednym poziomie,
  • usunięcie starych parapetów i założenie nowych i bezpiecznych (mniejszych i zaokrąglonych),
  • położenie nowej instalacji elektrycznej,
  • położenie nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej,
  • wywiezienie gruzu z zerwanej podłogi i usuniętej ściany,
  • szpachlowanie, łatanie dziur i malowanie,
  • położenie kafelków w miejsce usuniętych wokół futryny łazienki.
Dyrektor KIS stwierdził, że podatnik może odliczyć te wydatki, ale z wyjątkiem kosztów związanych z położeniem nowej instalacji elektrycznej i wodno -kanalizacyjnej. Uznał bowiem, że podatnik nie wykazał ich związku ze swoją niepełnosprawnością (interpretacja z 28 maja 2020 r. 0113-KDIPT2-2.4011. 286.2020.1.AKR).

Meble kuchenne

W innej interpretacji – z 7 maja 2020 r. (sygn. akt 0115-KDIT2. 4011.174.2020.1.MM) – dyrektor KIS odmówił natomiast prawa do odliczenia kosztu mebli kuchennych. Spytała o to niepełnosprawna kobieta, która – jak tłumaczyła – ma uszkodzony kręgosłup i w związku z tym ma problemy z poruszaniem się i pochylaniem. Zamierzała dostosować kuchnię do swoich potrzeb, czyli zamontować blaty na odpowiedniej wysokości i odpowiednie szafki. W tym celu zamówiła kuchnię na wymiar, bo – jak tłumaczyła – zakup standardowych mebli kuchennych i ich przerobienie stosownie do jej potrzeb kosztował0by ją dużo więcej.
Dyrektor KIS uznał jednak, że podatniczka nie może skorzystać z ulgi. Przyznał wprawdzie, że wymiana mebli polepszy jej warunki bytowe, ale trudno doszukać się w tym związku z niepełnosprawnością. Stwierdził, że samo zamontowanie szafek wiszących (nadblatowych) i podblatowych na odpowiedniej wysokości trudno uznać za wystarczające do zakwalifikowania tych wydatków jako wydatki związane z posiadaną niepełnosprawnością.
Zwrócił uwagę na to, że również standardowe szafki kuchenne dostępne w sklepach mają różne wymiary i można je montować na dowolnej wysokości, zależnie od potrzeb użytkownika, w tym także jego wzrostu.
Natomiast dostępne w sklepach szafki podblatowe mają wysokość dostosowaną do przeciętnego wzrostu użytkownika, więc korzystanie z nich (z wyjątkiem osób o nietypowym wzroście lub poruszających się na wózku inwalidzkim) nie powinno nastręczać problemu – stwierdził organ.
Wymiana mebli może polepszyć warunki bytowe, ale niekoniecznie ma związek z niepełnosprawnością