statystyki

Wymiana kasy fiskalnej: Jak rozliczyć VAT i PIT?

autor: Marcin Szymankiewicz31.07.2020, 07:52; Aktualizacja: 31.07.2020, 07:52
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT).

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT).źródło: ShutterStock

Obowiązujące od 1 stycznia 2020 r. rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie przewiduje prowadzenia ewidencji wyposażenia. Nie należy zatem ujmować nabytej kasy online w ewidencji wyposażenia.

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi niewielki hotel. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ewidencjonuje za pomocą dwóch kas rejestrujących – jednej z papierowym i drugiej z elektronicznym zapisem kopii. Pierwsza z nich uległa awarii. Przedsiębiorca zdecydował się wymienić ją na kasę online. Kupił taką kasę 23 lipca 2020 r. i tego samego dnia została ona mu wydana. Jej instalacji i fiskalizacji dokonano 27 lipca 2020 r. Faktura dokumentująca zakup kasy online na kwotę brutto: 2706 zł (kwota netto 2200 zł, VAT 506 zł) została wystawiona przez dostawcę i otrzymana przez nabywcę 23 lipca 2020 r. Dokument ten nie zawierał wyrazów „metoda kasowa”. Przedsiębiorca zapłacił za tę fakturę przelewem na rachunek firmowy dostawcy w mechanizmie podzielonej płatności 23 lipca 2020 r., co potwierdzają dokumenty bankowe. Nabyta kasa fiskalna służyć będzie wyłącznie do ewidencjonowania czynności opodatkowanych VAT (usług krótkotrwałego zakwaterowania oraz usług gastronomicznych). Przedsiębiorca jest opodatkowany podatkiem liniowym i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. VAT i zaliczki na PIT płaci na zasadach ogólnych za okresy miesięczne. Jak rozliczy on zakup kasy fiskalnej na gruncie VAT i PIT?

VAT

Podatek naliczony

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

W analizowanym przypadku nabyta kasa online służyć będzie wyłącznie do ewidencjonowania czynności opodatkowanych VAT, a więc istnieje pośredni związek pomiędzy jej nabyciem a czynnościami opodatkowanymi VAT. Przedsiębiorcy przysługuje zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tej kasy. Zakładam, że nie zachodzą okoliczności wskazane w art. 88 ustawy o VAT.

Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT). W analizowanym przypadku będzie to 506 zł z faktury dokumentującej zakup kasy.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane