Dobra wiadomość dla podatników, którym termin badania technicznego kasy fiskalnej wypada w czasie pandemii. Można wnioskować o odroczenie tego obowiązku do lipca br. – poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.
Podkreśliło zarazem, że wniosek powinien być złożony przed terminem przeglądu.
Co do zasady przegląd techniczny kasy rejestrującej trzeba wykonywać co najmniej raz na dwa lata. Wynika to z art. 54 par. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2019 r. poz. 816). Za niedotrzymanie tego terminu grozi kara 300 zł. Na dodatek podatnik traci tę ulgę, czyli odliczenie wydatku na zakup kasy (90 proc. ceny, nie więcej niż 700 zł).
Jednak w czasie pandemii serwisanci nie chcą jeździć do podatników. Proszą o dostarczenie urządzenia do serwisu. Trudno im się dziwić, zwłaszcza że klientami są również szpitale. Podatnicy również boją się kontaktu z serwisantem i zakażenia.
Dlatego Ministerstwo Finansów poinformowało: „W sytuacji nadzwyczajnej, jaka jest obecnie spowodowana rozprzestrzenianiem się koronawirusa, podatnicy mogą indywidualnie zwracać się z wnioskami do naczelników urzędów skarbowych o odroczenie terminu przeglądu technicznego do lipca 2020 r.”.