statystyki

Rozwódka może sprzedać dom natychmiast i nie zapłaci podatku

autor: Patrycja Dudek22.07.2020, 08:05; Aktualizacja: 22.07.2020, 08:09
Byli małżonkowie planowali sądowy podział majątku

Byli małżonkowie planowali sądowy podział majątkuźródło: ShutterStock

Nie ma podatku od dochodu ze zbycia nieruchomości kupionej przed laty do majątku wspólnego, nawet gdy były mąż wykorzystywał ją w działalności gospodarczej – potwierdził dyrektor KIS w interpretacji.

Spytała o to podatniczka, która się rozwiodła w marcu 2019 r. W trakcie sprawy rozwodowej nie doszło do podziału majątku wspólnego, na który składały się nieruchomości nabyte lub wybudowane ponad 10 lat temu. Jedna z nich, stanowiąca budynek użytkowo-mieszkalny, jest wciąż używana przez byłego męża w działalności gospodarczej i została ujęta przez niego w ewidencji środków trwałych.

Byli małżonkowie planowali sądowy podział majątku. Mąż wziąłby jedną nieruchomość, a żona drugą – tę, którą wykorzystywał on dotychczas w celach firmowych. W tym celu mąż wyprowadziłby ją z firmowej ewidencji.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Przedsiębiorca(2020-07-23 09:42) Zgłoś naruszenie 53

  Ja 47 lat, 4 dzieci, jedna i ta sama kobieta od 22 lat. Ale - NIGDY - nie przyszło mi przez myśl, żeby się z nią ożenić. Zawsze jej tłumaczyłem, że ze względów podatkowych lepiej, żeby uchodziła za "samotną matkę" !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Rozwodnik(2020-07-22 14:38) Zgłoś naruszenie 50

  A czy rozwodnik będzie musiał zapłacić podatek ?

  Odpowiedz
 • Doświadczony (2020-07-23 07:13) Zgłoś naruszenie 31

  Panowie, zawsze, ale to ZAWSZE - intercyza!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ann(2020-07-23 18:14) Zgłoś naruszenie 21

  Razem 35 lat, wspólny majątek, dorobek wspólny, przy rozwodzie każdy traci bezsensu, w ogóle rozwody to porażka jednej i drugiej strony nie potraficie sobie pomagać, wspólnie rozwiązywać problemy, wzajemnie się wspierać, pielęgnować, poświęcać,w żadnym innym nie będzie lepiej skoro w pierwszym nie potraficie sobie poradzić, na starość zostaniecie sami, samotność, starość jest straszna, w dodatku krzywdę dzieciom robicie, zły przykład dajecie, jeśli ktoś jest uzależniony ty też jesteś wspoluzalezony, trzeba wspólnie z tego wyjść, nic nie dzieje się bez przyczyny.itd.itd

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane