Fiskus idzie na rękę organizacjom pożytku publicznego, ale na skróty

autor: Marcin Mroziuk13.07.2020, 09:01; Aktualizacja: 13.07.2020, 09:32
PIT 37 podatek

PIT 37 podatekźródło: ShutterStock

Ze względu na trudności wywołane epidemią 1 proc. podatku miał trafić do OPP także w sytuacji, gdy podatnik nie złożył w tym roku odpowiedniego wniosku. Błąd w opublikowanej już nowelizacji może to uniemożliwić, ale resort finansów uspokaja, że pieniądze zostaną przekazane.

W tym przypadku chodzi o emerytów i rencistów, którzy nie muszą samodzielnie składać zeznania rocznego, ponieważ organy rentowe sporządziły dla nich roczne obliczenie podatku należnego za 2019 r.

Kłopoty ze złożeniem oświadczenia

Chcąc przekazać 1 proc. tego podatku organizacji pożytku publicznego, tacy podatnicy powinni bowiem co do zasady złożyć do 1 czerwca 2020 r. oświadczenie PIT-OP. Wiceminister finansów Jan Sarnowski na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych zwracał jednak uwagę, że wymagałoby to od nich albo wizyty w urzędzie skarbowym, albo przejścia się do banku czy na pocztę, ewentualnie rozliczenia przez Twój e-PIT. – Wiemy, że może być pewna kategoria emerytów, którzy takich możliwości po prostu nie mają, ewentualnie boją się wyjść z domu, bo jest to dla nich związane z pewnym ryzykiem – stwierdził podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. I właśnie z tego powodu zdecydowano się na wprowadzenie przepisów umożliwiających przekazanie przez organ podatkowy 1 proc. podatku OPP, którą emeryt wskazał we wniosku dotyczącym rozliczenia za 2018 r. Odpowiednie regulacje zawierają ust. 3 i 4 art. 52v ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1106; dalej: ustawa o PIT), które zostały dodane przez art. 4 pkt 2 ustawy z 28 maja 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1106; dalej: ustawa zmieniająca).

Kontrowersje wokół daty

W czym więc tkwi problem? Otóż zgodnie z literalnym brzmieniem art. 23 pkt 2 ustawy zmieniającej jej art. 4 (wprowadzający zmiany w ustawie o PIT) wchodzi w życie 1 stycznia 2021 r. – a w każdym razie z taką datą ta zmiana jest prezentowana w tekstach ujednoliconych ustawy. Tymczasem na podstawie art. 45c ust. 4 ustawy o PIT naczelnik urzędu skarbowego przekazuje organizacji pożytku publicznego kwotę 1 proc. podatku w terminie od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie podatkowe. Wynikałoby więc z tego, że nowych przepisów nie będzie można zastosować w momencie, kiedy pieniądze powinny być przekazane.

WAŻNE Osoby, które chcą przekazać 1 proc., muszą to zaznaczyć w zeznaniu rocznym. Korzystający z usługi Twój e-PIT mają automatycznie wskazaną OPP z ubiegłorocznego rozliczenia. Jeżeli nie składają zeznania (np. emeryci i renciści), to muszą złożyć oświadczenie PIT-OP.

Odmiennego zdania jest jednak Ministerstwo Finansów, które nie widzi potrzeby nowelizacji art. 23 ustawy zmieniającej. [stanowisko poniżej] Resort twierdzi bowiem, że art. 52v ust. 3 i 4 ustawy o PIT wchodzą w życie w podstawowym terminie określonym w art. 23 ustawy zmieniającej, tj. 1 lipca 2020 r. Według MF wykładnia funkcjonalna przepisu prowadzi do wniosku, że zmiana przewidująca dodanie art. 52v ust. 3 i 4 ustawy o PIT – jako że nie pozostaje w związku z przepisami o strukturach hybrydowych – nie powinna zostać objęta wyjątkiem przewidzianym w art. 23 pkt 2 ustawy zmieniającej.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Marysia(2020-07-15 17:45) Zgłoś naruszenie 00

    Mi ten koronawirus to pokrzyżował wszystkie plany. Na szczęście się udało i chociaż nasze biura rachunkowe Ofi Detal pomogło nam załatwić wszystkie te formalności związane z podatkami to przynajmniej płatności nie zawaliliśmy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane