Właściciel lokalu wynajmowanego na krótkie terminy ma prawo do 8-proc. stawki tylko wtedy, gdy sam, bezpośrednio go użycza. Co innego jednak, gdy korzysta z usług pośrednika zajmującego się wynajmem na własny rachunek ‒ stwierdził dyrektor KIS.
Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się przedsiębiorca, który wspólnie z żoną kupił kilka lokali w budynku apartamentowym, by czerpać zyski z ich krótkoterminowego najmu. Nie było wątpliwości, że małżonkom nie będzie przysługiwać prawo do zwolnienia z VAT, bo wchodzi ono w grę tylko wtedy, gdy lokal jest wynajmowany na cele mieszkalne. W tym przypadku natomiast najemcy mieli korzystać z mieszkań w celu krótkotrwałego pobytu turystycznego lub służbowego.
Było więc oczywiste, że VAT powinien trafić do budżetu. Pytanie dotyczyło jedynie właściwej stawki.

Jak z pośrednikiem…

We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że początkowo sam, bezpośrednio wynajmował te lokale. Rozważał jednak podpisanie umowy z zewnętrzną firmą, która na własny rachunek miała podnajmować je najemcom.
Ze wstępnych negocjacji wynikało, że operator będzie oddawać właścicielowi 70 proc. kwoty zainkasowanej od najemców.
Nie zmieniłby się cel wynajmu, apartamenty nadal byłyby udostępniane na krótkie terminy. Dlatego podatnik był zdania, że w obu sytuacjach, a więc zarówno wtedy, gdy wynajmuje lokale bezpośrednio, jak i wtedy gdy udostępni je operatorowi, podatek powinien wynosić 8 proc.
Powołał się na interpretacje wydane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 20 grudnia 2019 r. (sygn. 0114-KDIP1-1.4012. 604.2019.1.IZ) oraz 17 marca 2017 r. (sygn. 3063-ILPP1-1.4512.19.2017.3.MJ).

…to i z wyższym VAT

Dyrektor KIS stwierdził jednak, że 8-proc. stawka jest tylko wtedy, gdy właściciel lokalu wynajmuje go bezpośrednio najemcom. Nie ma natomiast zastosowania, gdy apartament jest wynajmowany operatorowi, a ten następnie podnajmuje go na własny rachunek, choćby cel wynajmu się nie zmienił.
Wykorzystywanie lokalu przez operatora do czynności polegających na krótkotrwałym zakwaterowaniu nie oznacza, że również właściciel lokalu świadczy tego typu usługi – wyjaśnił dyrektor KIS.
Dodał, że interpretacje podatkowe są wydawane w indywidualnych stanach faktycznych i nie wiążą w innych sytuacjach.

Bez zwolnienia

Podobne stanowisko fiskus prezentuje w sprawie wynajmu mieszkań na cele mieszkaniowe. Zasadniczo przysługuje tu zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.
Problem pojawia się jednak przy użyczaniu mieszkania firmie, która kwateruje w nim swoich pracowników. Zdaniem dyrektora KIS zwolnienie z VAT jest wtedy, gdy bezpośrednim wynajmującym jest właściciel mieszkania. Nie ma znaczenia to, że stroną umowy jest firma, a nie jej pracownik, który będzie mieszkał.
Inaczej jest jednak, gdy właściciel wynajmuje mieszkanie firmie, zgadzając się na dalszy podnajem. Nawet jeśli docelowo lokal jest podnajmowany w celach mieszkaniowych, to właściciel musi zapłacić 23 proc., bo w jego przypadku wynajem nie służy bezpośrednio takim celom. Pisaliśmy o tym w artykule „VAT od wynajmu. Ważny jest cel bezpośredni” (DGP nr 108/2020).
Interpretacje indywidualna dyrektora KIS z 29 czerwca 2020 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.191.2020.2.EW