statystyki

Koszty poszukiwania klientów są limitowane

autor: Mariusz Szulc01.07.2020, 17:00
Spółka uważała, że może zaliczać do podatkowych kosztów całą wypłacaną mu prowizję

Spółka uważała, że może zaliczać do podatkowych kosztów całą wypłacaną mu prowizjęźródło: ShutterStock

Jeżeli prowizja za pozyskanie klienta jest wypłacana na rzecz podmiotu powiązanego, to nie może być zaliczona w pełnej kwocie do kosztów uzyskania przychodu, bo to wynagrodzenie za usługę podobną do reklamowej – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o spółkę, która nadaje programy telewizyjne na zarządzanej przez siebie platformie cyfrowej. Świadczy na niej również usługi reklamowe. Chcąc pozyskać nowych klientów, spółka zawarła umowę z podmiotem powiązanym. Zobowiązał się on, że w zamian za udział w przychodach reklamowych będzie pozyskiwać dla spółki reklamodawców i sponsorów, którym odpłatnie byłby udostępniany czas reklamowy.

Spółka uważała, że może zaliczać do podatkowych kosztów całą wypłacaną mu prowizję. Sądziła, że nie ma tu zastosowania ograniczenie, o którym mowa w art. 15e ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, jeśli wydatki na zakup od podmiotów powiązanych, m.in. usług niematerialnych (np. doradczych, badania rynku, reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych i usług o podobnym do nich charakterze) przekroczą w trakcie roku 3 mln zł, to do podatkowych kosztów można zaliczyć jedynie nadwyżkę do wysokości 5 proc. podatkowej EBITDA.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Michelle(2020-07-21 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    Michelle, 26. w​w​​w​​.​​​​x​​x​​​​la​​​​dy.​​x​​​y​​​z​

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane