statystyki

Ulga mieszkaniowa nie blokuje wynajmu ani zbycia

autor: Patrycja Dudek17.06.2020, 08:35; Aktualizacja: 17.06.2020, 08:35
Dyrektor KIS potwierdził, że ani wynajem mieszkania, ani nawet sprzedaż, w razie takiej konieczności, nie spowodują utraty prawa do ulgi mieszkaniowej.

Dyrektor KIS potwierdził, że ani wynajem mieszkania, ani nawet sprzedaż, w razie takiej konieczności, nie spowodują utraty prawa do ulgi mieszkaniowej.źródło: ShutterStock

Nowo nabyty lokal może zostać wynajęty, a nawet sprzedany czy podarowany krótko po zakupie bez utraty zwolnienia – stwierdził dyrektor KIS w najnowszej interpretacji.

Chodziło o podatnika, który otrzymał w darowiźnie od matki mieszkanie. Sprzedał je po dwóch latach od otrzymania darowizny. W takiej sytuacji, gdy sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat od nabycia, trzeba zasadniczo zapłacić PIT od uzyskanego dochodu (zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT). Można jednak uniknąć podatku, korzystając z ulgi mieszkaniowej (na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT). W tym celu trzeba w ciągu trzech lat przeznaczyć pieniądze ze zbycia na zakup nowego mieszkania lub domu, w którym realizować się będzie własne potrzeby mieszkaniowe.

Dwa mieszkania


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane